Acil servise başvuran motosiklet ve benzeri araçlarla olan kazaların morbidite ve mortalite açısından incelenmesi ve demografik özelliklerle ilişkisi
Examination of traffic accidents with motorcycles and similar vehicles admitted to the emergency service in terms of morbidity and mortality and their relationship with demographic characteristics
  1. Tez No: 646001
  2. Yazar: ESİN ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Trafik kazaları dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından biridir. Çalışmamızda acil servise motosiklet ve elektrikli bisiklet kazası ile başvuran hastaların demografik özellikleri, vücut yaralanma bölgeleri, motosiklet tipi, kask kullanımı ve motosiklet kazaların sonuçları incelendi ve bu özelliklerin motosiklet kazalarına etkileri değerlendirildi. Bu çalışma 01.01.2018 ve 01.01.2019 tarihleri arasında acil servise motosiklet ya da elektrikli bisiklet kazası nedeniyle başvuran 18 yaş üstü toplam 358 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Hastaların verileri hastanenin dijital sistemi kullanılarak retrospektif olarak yapıldı. Yapılan kazaların % 95,0 (n= 340)'inin motosiklet kazası, %5 (n=18) elektrikli bisiklet kazası olduğu gözlendi. Kaza yapan hastaların % 12,9 (n= 46)'sinde alkol alımı gözlenirken, % 23,7 (n= 85)'sinin aracı kullanırken kask kullandığı saptandı. Hastaların % 47,8 (n= 170)'inden konsültasyon istendiği, % 16,3 (n=58)'üne ameliyat yapıldığı tespit edildi. Yatış yapılan 94 hastanın % 31,9 (n= 30)'unun yoğun bakıma, %68,1 (n=64)'i servise yatırıldığı tespit edildi. Çalışmada yer alan hastaların % 0,8 (n= 3)'inde CPR uygulandığı, % 2,2 (n= 8)'sinin entübe edildiği, % 4,2 (n= 15)'sine kan transfüzyonu gerektiği, % 2,0 (n= 7)'sinin hayatını kaybettiği saptandı. Hastaların % 26,0 (n= 93)'sında multiple travma tespit edildi. Multiple yaralanma gözlenen hastaların gece saatlerinde, alkollü ve kask kullanmadığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Road traffic accidents are one of the most important public health issues in the world. In our study, we investigated demographic features of the patients whom are victims of motorcycle and electric bike accidents and applied to emergency department, injured body regions of the patients, motorcycle types, helmet usage, results of motorcycle accidents and impact of these features to motorcycle accidents. This study was done with a total of 358 patients whom are victims of motorcycle or electric bike accidents, applied to emergency department and are above 18 years of age. Patients' data were collected retrospectively by using the hospital's digital system. Of all the accidents, %95 (n=340) were motorcycle accidents, %5 (n=18) were electric bike accidents. %12.9 (n=46) of the patients were above legal alcohol limit and %23.7 (n=85) were using helmet while driving. In emergency department, it's revealed that %47.8 (n=170) of the patients were consulted to related departments and %16.3 (n=58) of the patients were operated. 94 patients were hospitalized and %31.9 (n=30) of these patients were taken to intensive care unit, %68.1 (n=64) were hospitalized to related departments. It's found out that CPR was applied to %0.8 (n=3) of the patients, %2.2 (n=8) were intubated, %4.2 (n=15) required blood transfusion and %2 (n=7) of the patients died. %26 (n=93) of the patients were victims of multipl trauma and ratio of night time driving, driving with alcohol and not wearing helmet have indicated statistically significant difference in this group (p0.05).