Kanser tanısı alan adölesanlarda hastalık algısının incelenmesi
Examining the perception of the disease in adolescents with cancer
- Tez No: 646000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bireyin kanser hastalığına ilişkin algısı; hastalık sürecindeki deneyimlerini, baş etme yöntemlerini, hastalığın prognozunu ve yaşam kalitesini etkiler. Bu araştırma, kanser tanısı alan adölesanlarda hastalık algısını incelemek amacıyla yapılmıştır. Kanser tanısı alan adölesanların hastalık algılarına ilişkin görüşleri odak grup görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmada, Adölesanı Tanıtıcı Bilgi Formu ve Odak Grup Görüşme Soru Formu kullanıldı. Adölesanlara görüşmede, 4 ana soru ve bunlara bağlı olarak 5 alt soru soruldu. Görüşmede, görüntü ve ses kaydı yapıldı. Veriler, içerik analizi ile çözümlendi. Araştırmaya 12-18 yaş aralığında, yaş ortalaması 16.75 olan ve 5 kız, 7 erkek adölesan katıldı. Adölesanların tamamının (n=12) tanısını bildiği, çoğunluğunun ALL (n=3) ve osteosarkom (n=3) tanısını aldığı görüldü. Odak grup görüşme sonuçlarının analizi sonucunda, 5 ana ve 18 alt tema oluşturuldu. Ana temalar: Tanılamaya İlişkin Deneyimler, Tanıdan Sonraki Deneyimler, Kanser Tanısının Etkileri, Kanser Tedavilerinin Etkileri ve Kanser ve Tedavilerinin Etkileri ile Baş Etme Yöntemleri' dir. Sonuç olarak; kanser tanısı alan adölesanın, kanser farkındalığının arttırılması, tanı aşamasından itibaren olumlu hastalık algısı geliştirmeleri ve etkin baş etme yöntemleri kullanmaları için desteklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Cancer perception of the individual; It affects their experiences in the disease process, coping methods, prognosis and quality of life. This research was conducted to examine the perception of the disease in adolescents with cancer. The views of adolescents with cancer on disease perceptions were collected by focus group interview method. In the study, Introductory Information Form for Adolescents and Focus Group Interview Question Form were used. In the interview, adolescents were asked 4 main questions and 5 sub-questions depending on them. The video and sound were recorded during the meeting. The data were analyzed by content analysis. 5 female and 7 male adolescents, aged between 12 and 18, with an average age of 16.75, participated in the study. It was observed that all of the adolescents (n = 12) knew their diagnosis, and most of them were diagnosed with ALL (n = 3) and osteosarcoma (n = 3). As a result of the analysis of the focus group interview results, 5 main and 18 sub-themes were created. Main themes are“Experiences Regarding Diagnosis”,“Experiences After Diagnosis”,“Effects of Cancer Diagnosis”,“Effects of Cancer Treatments”and“Methods of Coping with Effects of Cancer and Its Treatments”. As a result; It is recommended to support adolescents diagnosed with cancer in order to increase awareness of cancer, to develop a positive illness perception from the diagnosis stage and to use effective coping methods.