JNK inhibisyonunun diyabetik testis dokularındaki endoplazmik retikulum stresine etkisi
Effect of JNK inhibition on endoplasmic reticulum stress in diabetic testicular tissues
  1. Tez No: 646013
  2. Yazar: ŞİNASİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR KIZILAY ÖZFİDAN, PROF. DR. ENGİN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetin neden olduğu testiküler hasarın altında yatan mekanizmalar günümüzde halen tam olarak anlaşılamamıştır. Hiperglisemi ile indüklenen oksidatif stres, aşırı kalsiyum salınımını tetikler ve ER homeostazını bozar. Katlanmamış ya da yanlış katlanmış proteinlerin birikimi ile oluşan ER stresi JNK, CHOP ve kaspazlar (3,9 ve 12) aracılığı ile apoptotik yolakların aktive edilmesine neden olur. JNK; proliferasyon, apoptozis ve inflamatuvar yanıt oluşturan; kanser, fibrozis, inflamasyon, nörodejeneratif hastalıklar, obezite ve diyabet gibi hastalıklarda önemli rol oynayan önemli bir moleküldür. JNK inhibitörlerinden biri olan SP600125, JNK'nın patolojik etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla, sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışmamızda; 3 aylık, 27 adet Sprague Dawley erkek sıçan 3 gruba ayrılmıştır; C grubu: Kontrol grubu, pH'sı 4,2 olan 0,1M'lik sitrat tamponu verilen grup (n=9), D grubu: Diyabet grubu, tek doz 50 mg/kg STZ verilen grup (n=9), I grubu: İnhibisyon grubu, tek doz 50 mg/kg STZ intraperitoneal (i.p.) verilerek diyabet oluşturulduktan sonra, JNK inhibitörü olan SP600125'in i.p. 15 mg/kg 4 gün boyunca günde 1 kez verildikten sonra 30. günde sakrifiye edilen grup (n=9). D grubu testis dokusunda artan kan glukoz düzeylerinin I grubunda azaldığı, D grubunda azalan vücut ve testis ağırlıkları, seminifer tübül çapı ve Johnsen skor değerlerinin I grubunda arttığı, kaspaz 3, f-JNK, kaspaz 12 ve CHOP değerlerinin D grubuna kıyasla I grubunda azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, JNK inhibitörünün diyabetik testis dokusunda oluşan ER stresi üzerindeki etkili olduğu, diyabete bağlı olarak oluşan testiküler hasarı engelleyerek, testisin histolojik yapısı ve ER stresine bağlı apoptozisin gelişmesini önemli ölçüde durdurmuştur.
Özet (Çeviri)
The mechanisms underlying testicular damage caused by diabetes still have not understood today. Oxidative stress induced by hyperglycemia triggers excessive calcium release and deterioration ER homeostasis. ER stress caused by the accumulation of unfolded or misfolded proteins activates apoptotic pathways by activation of JNK, CHOP and caspases (3,9 and 12). JNK is an important molecule that plays an important role in diseases such as cancer, fibrosis, inflammation, neurodegenerative diseases, obesity and diabetes. SP600125, one of the JNK inhibitors, is often preferred to eliminate the pathological effects of JNK. In our study; animals divided into 3 groups; C: Control group, with 0.1M citrate buffer with pH 4.2 (n = 9), D: Diabetes group, with a single dose of 50 mg / kg STZ (n = 9), I: Inhibition group, after administration of a single dose of 50 mg / kg STZ intraperitoneal (ip), SP600125 15 mg / kg given once a day for 4 days (n = 9). It was determined that blood glucose level decreased in group I compared to group D, body and testicular weights, seminiferous tubule diameter and Johnsen score values increased in group I compared to group D. Caspase 3, phospho (p)-JNK, caspase 12 and CHOP values decreased in group I compared to group D. As a result, JNK inhibitor is effective on ER stress in diabetic testicular tissue. significantly improved testicular damage caused by diabetes and the development of ER stress-induced apoptosis.