Akut uyku sorununun orta ve uzun mesafe koşucularda kalp atım hızı, koşu hızı ve anaerobik eşik noktasına etkisi
Effect of acute sleep problem on heart rate, running velocity and anaerobic threshold in middle and long distance runneers
  1. Tez No: 646014
  2. Yazar: MEDENİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; akut uyku sorununun orta ve uzun mesafe koşucularda kalp atım hızı, koşu hızı ve anaerobik eşik noktası üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya; 18-30 yaşları arasında en az beş yıldır spor yapan, aktif olarak müsabakalara katılan, elit düzeyde atletizmin orta ve uzun mesafe dalından olmak üzere toplam 30 erkek sporcu katılmıştır. Rastgele örneklem yöntemi ile sporcular iki gruba (15 erkek deney grubu, 15 erkek kontrol grubu) ayrılmıştır. Ölçümleri alınan sporcuların akut uyku sorunu öncesi ve akut uyku sorunu sonrası her bir koşu hızına denk gelen kalp atım hızı ve anaerobik eşik noktasına denk gelen kalp atım hızı ve koşu hızı değerleri arasındaki farkı belirlemede tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) testi yapıldı. Sporcuların; akut uyku sorununa bağlı olarak 12km/s ile 17km/s arasındaki tüm koşu hızlarına denk gelen kalp atım hızlarında anlamlı fark bulunurken (p< 0.05), 17.5km/s, 18km/s, 18.5km/s ve19km/s koşu hızlarına denk gelen kalp atım hızlarında ise anlamlı fark bulunmamıştır (p> 0.05). Diğer yandan sporcuların; anaerobik eşik noktasındaki koşu hızlarına denk gelen kalp atım hızı değerleri arasında anlamlı fark yokken (p> 0.05), anaerobik eşik noktasına denk gelen koşu hızı değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of acute sleep deprivation on heart rate, running speed and anaerobic threshold in middle and long distance runners. A total of 30 male elite middle and long distance runners who have been doing sports for at least five years, aged 18 to 30 years old and actively participating in competitions participated in the study. Athletes were divided into two groups (15 male experimental groups, 15 male control groups) by random sampling order. Repeated measure analysis of variance (ANOVA) was conducted to evaluate the significance of mean differences in heart rate corresponding to each running speed, heart rate and running speed values corresponding to the anaerobic threshold point of the athletes before and after the sleep deprivation. After the acute sleep deprivation, While there was a significant differences in heart rate corresponding to running speeds between 12km / h and 17km / h (p 0.05). On the other hand; there was no significant difference in heart rate corresponding to anaerobic threshold (p 0.05).