Kemoterapi alan kanser hastalarına uygulanan müzik terapinin bulantı kusma üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of music therapy on chemotherapy nausea and vomiting in patients with cancer
  1. Tez No: 646036
  2. Yazar: RABİA TÜLÜBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER, PROF. DR. HANEFİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Müzik terapi uygulamasının kanser hastalarında kemoterapiye bağlı gelişen bulantı kusmaya etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, özel sağlık grubuna bağlı bir hastanede ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi alan 27 deney, 30 kontrol olmak üzere 57 hasta oluşturdu. Deney grubu hastalara kemoterapi sırasında tarafından 20 dakika boyunca Türk Müziği icra edildi. Her iki gruba müzik icrasından önce ve sonra değerlendirme ölçeği uygulandı. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Bilgi Formu, Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme İndeksi (BKÖİ) ve yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra normal dağılım gösteren niceliksel verilerin iki grup arası değerlendirmelerinde Student's-t independent testi, terapi öncesi ve sonrası niceliksel verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, niteliksel verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare testi (Continuity (Yates) Düzeltmesi ve Fisher'in Kesin Ki-Kare testi) kullanıldı. Anlamlılık p0.05). Ayrıca gruplar arasında terapi öncesine göre terapi sonrasında BKÖİ toplam puanlarında meydana gelen değişimler açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Bu araştırmada uygulanan müzik terapinin kemoterapi alan onkoloji hastalarındaki bulantı kusma üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of music therapy on nausea and vomiting, which is the most important symptoms of cancer patients. The sample of the study consisted of 57 patients (27 experimental and 30 control patient) who received chemotherapy treatment in chemotherapy unit of a private hospital. The data of the study were collected by face-to-face interview with“Patient Identification Information Form”,“Rhodes Nausea Vomiting and Retching Index”. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Shapiro Wilks test was used to evaluate the normal distribution of variables. In the evaluation of the study data, Student-t test was used in the inter-group evaluations of descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) as well as quantitative data showing normal distribution. In order to evaluate the quantitative data before and after therapy, Wilcoxon Signed Ranks test was used. Chi-square test (Continuity (Yates) Correction and Fisher's exact Chi-Square test) were used to evaluate qualitative data. Significance was evaluated at p 0.05) . In addition, no statistically significant difference was found between the groups in terms of changes in the total score of NVRI (Nausea Vomiting Retching Index) after therapy compared to pre-therapy levels (p> 0.05). It is concluded that music therapy is not effective in decreasing nausea and vomiting for oncology patients.