Malumat Gazetesinde yayınlanan taşra mektupları ışığında Abdülhamit Dönemi taşra hayatı
In the light of provincial letters published in Malumat newspaper provincial life in the Period of Abdülhamit
- Tez No: 646037
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalışmada, Mâlûmat gazetesinde 1898-1901 yılları arasında“Taşra Mektubu”başlığı altında yayınlanan mektuplardan derlenen bilgi ve haberler ışığında, II. Abdülhamit dönemi Osmanlı toplumunun sosyal ve kültürel yaşantısı ortaya konulmuştur.“Hamîdi”düzenin tüm Osmanlı coğrafyasına hâkim olduğu bu zaman diliminde kaleme alınan söz konusu mektuplarda yer alan bilgi ve haberler, altı ana bölümde incelenmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecinin tarihsel gelişimi, imparatorlukta basının doğuşu ve II. Abdülhamit dönemi basınının durumunun ele alındığı“Giriş”kısmının ardından, birinci bölümde, bu veriler rehberliğinde, Osmanlı'da taşra hayatının durumu coğrafî bir bütünlük arz edecek şekilde ortaya konulmuştur. Tarih ve siyaset bilimi başta olmak üzere farklı disiplinlerdeki araştırmalardan da faydalanılarak, dönemin yaşantısının tematik olarak tasvir edildiği diğer kısımlarda, ikinci bölümde, halkın sosyal ve gündelik yaşantısındaki detaylara değinilmiş ve üçüncü bölümde, iktisadî hayat çeşitli boyutları ile incelenmiştir. Dördüncü bölümde sağlık hizmetleri, beşinci bölümde ulaşım, haberleşme ve bayındırlık işlerine dâir değerlendirmelerde bulunularak, altıncı bölümde Osmanlı İmparatorluğu'nda bürokrasi ve adliye konuları ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise,“Batılılaşma”ve“modernleşme”nin hayatın her alanında tecrübe edildiği Osmanlı taşrasında gündelik yaşantı, bir bütünlük içerisinde arz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, social and cultural life of Abdülhamit period Ottoman society is revealed in the light of information and news which are compiled from the letters published under the title of“Provincial Letters”between 1898-1901 in Malumat Newspaper. The information and the news in the letters, that have been written in a period of time when“Hamîdi”order was regnant to all Ottoman territories, are examined in six main chapters. The historical development of modernization process, the rise of the press in the Ottoman Empire and the state of the press in the period of Abdülhamit is discussed in“Introduction”part. Thereafter, in the first part, under the guidance of these datas, the state of provincial life in Ottoman Empire is evaluated. In the other chapters, benefiting from the researches in different disciplines, particularly history and political science, the life in that period is depicted thematically. In the second part, the society's social and daily life is elaborated and in the third part, economic life is analyzed in various aspects. In the fourth chapter health services, in the fifth chapter transportation, communication and public works are evaluated and in the sixth chapter, bureaucracy and judiciary in Ottoman Empire is discussed. In the chapter of“Conclusion”, the daily life in province of Ottoman, where the“Westernization”and“modernization”has been experienced in all areas of life, is presented as a whole.