Glukozamin ve glukozamin türevlerinin karbonik anhidraz enzimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of glucosamine and glucosamine derivatives on carbonic anhydrase enzyme
  1. Tez No: 646054
  2. Yazar: AYŞENUR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karbonik anhidraz, (E.C. 4.2.1.1) merkezinde Zn+2 iyonu bulunan bir enzimdir. Omurgalılarda CO2, karbonik anhidraz enziminin substratıdır. Karbonik anhidraz enzimi in vitro daki bikarbonat tampon sistemi ve CO2 hidrasyonunu sağlayan önemli bir enzimdir. Reaksiyon çift yönlüdür. Denge reaksiyonudur. Karbonik anhidrazın çok çeşitli görevleri vardır. Bu görevler arasında lipitlerin sentezi, gözdeki elektrolitlerin salınımı, kalsifikasyon ve vücuda alınan maddelerin detoksifikasyonu sayılabilir. Glukozamin, eklemlerdeki kıkırdağın bir bileşeni olan amino şekerdir. Glukozamin vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Hekzoamin olarak da bilinen glukozaminin formülü C6H13NO5'dir. Glukozamin yetişkinler tarafından kullanılan en iyi eklem iltihabı takviyelerinden biridir. Destek madde olarak kullanılan glukozaminin, glukozamin sülfat formunda alınması daha yararlıdır. Çünkü sülfat vücudumuzda kıkırdak oluşumuna yardımcı olmaktadır. Ayrıca glukozamin kondroitin ile de kombine şeklinde kullanılabilir. Çünkü kondroit eklem kıkırdağının su tutmasını sağlar. Bu çalışmada glukozamin ve türevlerinin karbonik anhidraz enzimi üzerine inhibisyon etkileri ve glokom tedavisinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. İlk olarak, insan eritrositlerinden (hCA І ve hCA II) elde edilen CA izoenzimleri afinite kromatografisi ile birbirinden ayrılmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilere göre glukozamin ve türevleri (bitkisel glukozamin, glukozamin sülfat, glukozamin kontroitin MSM) CA enzimleri üzerine aktivasyon etkisi vardır. Bu yüzden glukozamin ve türevlerinin glokom tedavisi için kullanılmaya aday olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase (E.C. 4.2.1.1) is an enzyme with Zn+2 at its center. In vertebrates, CO2 is the substrate for the carbonic anhydrase enzyme. Carbonic anhydrase enzyme is an important enzyme that provides bicarbonate buffer system and CO2 hydration in vitro. The reaction is bi-directional. It is a balance reaction. Carbonic anhydrase has a wide variety of functions. These tasks include the synthesis of lipids, the release of electrolytes in the eye, calcification, and detoxification of substances taken into the body. Glucosamine is an amino sugar that is a component of cartilage in joints. Glucosamine is vital to our body. The formula of glucosamine, also known as hexoamine, is C6H13NO5. Glucosamine is one of the best arthritis supplements used by adults. It is more beneficial to take glucosamine, which is used as a supplement, in the form of glucosamine sulphate. Because sulfate helps the formation of cartilage in our body. In addition, glucosamine can be used in combination with chondroitin. Because chondroit allows joint cartilage to retain water. In this study, inhibition effects of glucosamine and its derivatives on carbonic anhydrase enzyme and its usability in glaucoma treatment were investigated. First, CA isoenzymes obtained from human erythrocytes (hCA І and hCA II) were separated from each other by affinity chromatography. According to the data obtained in this study, glucosamine and its derivatives (vegetable glucosamine, glucosamine sulfate, glucosamine controlroitin MSM) have an activation effect on CA enzymes. Therefore, it has been determined that glucosamine and its derivatives are not candidates for glaucoma treatment.