Therapeutic monoclonal antibody (IGG) binding properties with tnf-α and fcγ receptor under stress conditions
Terapötik monoklonal antikorun (İGG) stres koşullari altinda tnf-α'ya ve fcγ reseptörüne bağlanma özellikleri
- Tez No: 646053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda monoklonal antikorların mekanızmalarının anlaşılması bir çok hastalığın tedavisi için umut olmuştur. Ek olarak teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte terapötiklerin keşfi hız kazanmıştır ve piyasada her geçen payı artmaktadır. Terapötik amaçla kullanılan monoklonal antikorların (mAb) bağlanma özelliklerinin belirlenmesi medikal biyoteknoloji alanında büyük önem taşımaktadır. Çalışmada antikor/antijen ve antikor/reseptör bağlanma davranışları yüzey plazmon rezonansı tekniği ile incelenmiştir. Bu teknik sayesinde, in vitro olarak terapötik ilaçların hedef molekül veya reseptör ile bağlanma kinetik analizleri gerçek zamanlı olarak incelenmiştir. Yapılan çalışma, protein A/G immobilize edilmiş çip yüzeyinde IgG/TNF-α bağlanmasını ve anti histidin antikor ile immobilize edilmiş çip yüzeyinde Fc reseptörlerinin (FcγR) IgG'ye bağlanmasını kapsamaktadır. İlk olarak metodlar optimize edilmiştir, sonrasında mAb'lara kimyasal deamidasyon stresi uygulanarak (pH3 ve pH9, 24 ve 72 saat) bu iki yaklaşım ile Fc bölgesinin bağlanma davranışları incelenmiştir. Sonuç olarak, monoklonal antikorların Fc kısımlarının hedef bölge ile bağlanma kapasitesi stres uygulanmamış örnekler ile karşılaştırıldığında, pH 3 koşullarında azalma gözlemlenirken pH 9 koşullarında ise hafif bir değişime neden olmuştur. Ek olarak, IgG/TNF-α ve IgG/FcγRI bağlanma deneylerinde, nanomolar (E-09) seviyelerinde KD değerlerinin elde edilmesi ile sonuçlanmışken, aynı stress koşullarında FcγRIIIa , daha düşük afinitede (E-06) KD değerlerinin elde edilmesi ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding of mechanisms of action of monoclonal antibodies in recent years has been the hope for the treatment of many diseases. In addition, with the development of technology every day, the discovery of therapeutics has gained speed and therapeutics market is increasing in the market. The determination of the binding properties of monoclonal antibodies (mAb) used for therapeutic purposes is of great importance in the field of medical biotechnology. In this study, antibody/antigen and antibody/receptor binding behaviors were examined by surface plasmon resonance technique. Through this technique, binding kinetic analyzes of therapeutic drugs in the in vitro target molecule or receptor were investigated in real time. This study involves IgG/TNF-α binding on the protein A/G immobilized chip surface and binding of Fcγ receptors (FcγR) to IgG on the chip surface immobilized with anti histidine antibody. Firstly, the methods were optimized and then the Fc region's binding behaviors were investigated by applying chemical deamidation stresses to mAbs (pH 3 and pH 9, 24 hour and 72 hour). As a result, the ability of the Fc portions of the monoclonal antibodies to bind with the target site decreased at the pH 3 conditions whereas the pH 9 conditions caused a slight change in the Fc binding compared to the stress-free conditions. In addition, IgG/TNF-α and IgG/FcγRI binding assays, resulting with the KD values of nanomolar levels (E-09) exhibited lower affinity compared to FcγRIIIa experiments which resulted with KD values of (E-06) under the same stress conditions.