Akdeniz diyetine bağlılıkla yeme farkındalığı ve sezgisel yeme farkındalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between mediterranean diet adherence and mindful eating and intuitive eating
  1. Tez No: 646064
  2. Yazar: NAZLI DENİZ AYYILDIZ ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Akdeniz Diyetine bağlılıkla yeme farkındalığı ve sezgisel yeme farkındalığı arasındaki ilişkiyi değerlendirme amacı ile yapılmıştır. Temmuz 2019-Ağustos 2019 tarihleri arasında sosyal medya üzerinden 81.800 kişi hedef alınarak dizayn edilmiştir. Anketi doldurmayı kabul eden 630 internet kullanıcısı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların demografik özellikleri ile sağlık bilgilerini içeren anket formu ile Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Sezgisel Yeme Ölçeği 2 (IES-2) ve Akdeniz Diyetine Bağlılık Öz-Yeterlik Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların %96.0'sı kadın ve %4.0'ü erkektir. Katılımcıların %15.2'si 20 ve altında, %62.9'u 21-30 arasında, %21.9'u 31 ve üzerinde yaşa sahiptir. BKI değeri katılımcıların %11.0'inde 20'nin altında, %53.5'inde 20-25 arasında ve %35.6'sında 25'in üzerindedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between Mediterranean diet and mindful eating and intuitive eating awareness. It was designed by targeting 81,800 people on social media between July 2019 and August 2019. The sample of the study consisted of 630 Internet users who agreed to complete the questionnaire. In the study, a questionnaire including demographic characteristics and health information of the participants and Mindful Eating Scale (MES-30), Intuitive Scale 2, and Self-Efficacy and Mediterranean Self-Efficacy Scale were applied. 96.0% of the participants are women and 4.0% are men. 15.2% of the participants are 20 or below, 62.9% are between 21-30, 21.9% are 31 and over. The BKİ value is below 20 in 11.0% of the participants, between 20-25 in 53.5% and over 25 in 35.6%.