Lineer hızlandırıcı cihazında fiziksel parametrelerin farklı ölçüm sistemleri kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of physical parameters by using different measuring systems in linear accelerator device
- Tez No: 646113
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güncel radyoterapide radyocerrahi ve volümetrik ark terapi gibi ileri tedavi tekniklerinin eklenmesiyle geometrik ve dozimetrik cihaz doğruluğunu kalite kontrolü daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle tedavi cihazının günlük ve haftalık kalite kontrol ölçümlerinin kolay, hızlı ve minimum belirsizlik ve maksimum doğrulukla yapılabilmesi için yeni sistemler geliştirilmiştir. Çalışmada MPC (makine performans kontrolü), Vv (Varian izocenter verifikasyon testi), gibi Varian spesifik kalite kontrol yazılımlarını ve EPGC, PTW StarCheck (2 boyutlu düzlem dedektör), izocal fantom ve 0,6cc Farmer silindirik iyon odası kullanarak, 8 aylık sürede 5 farklı parametrede günlük ve haftalık periyodik ölçümler alınmıştır. Bu ölçümler % output değişimi referans iyon odası, MPC ve PTW StarCheck arasında % değişim cinsinden yapılmıştır. İzomerkez boyutu değişimi, MV ve kV görüntüleme merkezlerinin izomerkezden uzaklığının değişimi ise MPC ve Vv testi ile yapılmıştır. 10x10 ve 20x20 alanda foton enerjileri için düzgünlük değişimi EPGC ve PTW StarCheck ile zamana göre değişim olarak yapılmıştır. Işın merkezinin değişimi ve alan boyutu değişimi ölçümleri PTW StarCheck ve MPC ile yapılmıştır. Bu ölçümler birbirlerine ve zamana göre değişimleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada veriler arasındaki farkların ölçüm sistem ve yazılımlarının farklılığından, setup belirsizliklerinden ve parametrelerin zamana göre değişiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Alınan ölçümler kendi tolerans değerlerinin içinde çıkmıştır, ayrıca farklı sistemlerin sonuçları referans ölçümlerle ve birbiriyle uyumludur. Sonuç olarak EPGC, PTW StarCheck, MPC ve Vv sistem ve yazılımları lineer hızlandırıcı cihaz spesifik kalite kontroller için günlük ve haftalık ölçümlerde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Linear accelerators, which are the main treatment device of radiotherapy, should be minimized in terms of geometric and dosimetric uncertainty in treatments such as radiosurgery and volumetric arc therapy. Therefore, new systems have been developed to make daily and weekly quality control measurements of the treatment device easy, fast and with minimum uncertainty and maximum accuracy. The aim of this study is, to make daily and weekly periodic measurements of 5 different parameters using Varian specific quality control software such as MPC (machine performance control), Vv (Varian isocenter verification test), EPGC, PTW StarCheck (2D array detector), isocal phantom and 0.6cc Farmer cylindrical ion chamber during 8 months period. These measurements were compared in terms of percent change between different methods such as reference ion chamber output, MPC and PTW StarCheck. Secondly, isocenter size and, MV and kV imaging centers' distance from isocenter change compared using MPC and Vv test. Thirdly, flatness change for 4 photon energies in 10x10 and 20x20 fields was made as time-varying with EPGC and PTW StarCheck. Fourthly the beam center shift and field size change measurements were compared using PTW StarCheck and MPC. These measurements were compared in terms of their variation with respect to time and each other. In this study, the differences between the data are thought to arise from the difference of measurement systems and software, setup uncertainties and change of parameters over time. The measurements are taken within their tolerance values. As a conclusion, the systems evaluated can be used in daily and weekly measurements for linear accelerator specific quality controls.