Aydın ili Efeler İlçesi aile sağlığı merkezlerinde izlenen çocukların ilk bir yaşta anne sütü alma durumları ve anne tutum ve davranışlarının emzirme süresine etkisi
Breast feeding conditions of children observed in Aydin City Efeler District family health centers in the first age and the effect of maternal attitudes and behaviors on breastfeeding duration
  1. Tez No: 646150
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Anne sütü yenidoğanın fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimi için gerekli olan bütün ögeleri barındırmaktadır. Emzirmenin, anne ve bebek üzerinde biyolojik ve duygusal bir etkisi olmakla birlikte, hem anne hem de bebek için immünolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik pek çok yararı söz konusudur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tüm bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerini, 7. ayda tamamlayıcı beslenmeye başlanması ve 2 yaşına kadar anne sütünün devamını önermektedir. Anne sütünün yaygınlaşması için tüm Dünya'da çeşitli sağlık uygulamaları yapılmasına rağmen anne sütüyle beslenme, önerildiği şekilde yaygın kullanılmamaktadır. Çalışmanın Amacı: Bölgemizde ilk 6 ayda sadece anne sütü alma sıklığı, ilk bir yaşta anne sütü alma sıklığının değerlendirilmesi ve annelerin sosyo-demografik ve emzirme özelliklerinin emzirme süresine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki çalışma 01 Ekim 2019-31Aralık 2019 tarihleri arasında Aydın Efeler İlçesi'nde rastgele yöntemle seçilen altı kentsel ve iki kırsal yerleşimli aile sağlığı merkezinde yapıldı. Örneklem büyüklüğü 160 olarak hesaplandı. Sosyodemografik özellikler ve anne sütü almayla ilişkili bilgileri toplamaya yönelik düzenlenen anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki karıştırıcılardan bağımsız etkisini ve etki derecesini belirlemek için çoklu lojistik regresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast milk contains all constituents necessary for the physical, mental development of the newborn. In addition to the biological and emotional effect on the mother and infant, breast feeding also has many immunological, psychological, social and economic advantages for both the mother and the infant. World Health Organization (WHO) and United Nations International Children's Emergency Fund (UNICEF) suggests feeding all infants only with breast milk in the first six months after birth, starting complementary feeding in the 7th month and continuing breast feeding until two years of age. Although different health practices are applied across the world to extend breast feeding, it is not used as commonly as suggested. Objective of the Study: To evaluate the prevalence of only breast feeding in the first six months and breast feeding in the first year and also the effect of breast feeding characteristics on breast feeding duration in our region. Material and Method: The cross-sectional and descriptive study was performed in Aydın Efeler district between 01 October 2019 and 31 December 2019 in six urban and two rural family health centers selected randomly. Sampling size was calculated as 160. The questionnaire form prepared to collect information on sociodemographic characteristics and breast feeding was applied face to face by the researcher. For data evaluation, in addition to descriptive statistics, chi square test was used for the comparison of categorical variables and multiple logistic regression analyses were made to determine the effect of independent variables on dependent variables independent from the mixers and also to determine their effect degree.