Aydın Adnan Menderes Üniverstesi Tıp Fakültesi 1. sınıf ve 6. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits of Aydin ​​Adnan Menderes University Medical faculty 1ST grade and 6th grade students
  1. Tez No: 646149
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Yeterli ve dengeli bir beslenme ile sağlığın korunması, geliştirilmesi mümkündür. Ülkemizde yetersiz ve dengesiz beslenme büyük bir toplumsal sorundur. Özellikle gençlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili araştırmalarda, çok ciddi sorunların yaşandığı bilinmektedir. Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını ve beslenme konusundaki problemlerini ortaya koymak ve tıp fakültesi eğitiminin beslenme bilgi düzeyine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı tipteki araştırmamız Ağustos 2019 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenci 1.sınıf ve 6.sınıf toplam 280 katılımcı ile yüz yüze anket yöntemiyle uygulanarak yürütülmüştür. Anketimiz sosyodemografik bilgileri sorgulayan 15 soru ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan 29 sorudan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılanların %51,60'ı (n=145) erkek, %67,62'si (n=190) 1.sınıf öğrencisiydi. Öğrencilerin yaş ortalaması 20,44±2,60 yıldır. 6.sınıfların VKİ ortalaması (22,75±3,37) 1.sınıflara göre (21,79±3,25) daha yüksekti (p:0,014). Düzenli kahvaltı alışkanlığı olanların oranı 1.sınıflarda (%61,05), 6.sınıflara göre (%42,86) daha yüksekti (p:0,012). Kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta vb.
Özet (Çeviri)
Background and aim: It is possible to protect and improve health with an adequate and balanced diet. In our country, malnutrition is a major social problem. It is known that very serious problems are experienced especially in the researches about adults' eating habits. In this study, it was aimed to reveal the nutritional information, nutritional habits and nutritional problems of medical faculty students and to evaluate the effect of medical faculty education on nutritional knowledge level. Materials and Method: Our descriptive research was carried out between August 2019 and December 2019 at Adnan Menderes University, Faculty of Medicine by applying face-to-face questionnaire with a total of 280 participants. Our questionnaire consists of 13 questions about socio-demographic information and 26 questions about eating habits. Results: 51.60% (n=145) of the participants in the study were male and 67.62% (n=190) were first year medical students. The average age of students is 20.44 ± 2.60 years. The BMI mean of the 6th grades (22.75±3.37) was higher than the 1st grades (21.79 ± 3.25) (p: 0.014). The proportion of those with regular breakfast habits was higher in the 1st grades (61.05%) than in the 6th grades (42.86%) (p: 0.012). At breakfast, cheese, olives, eggs, etc.