Anadolu'da bulunan mitolojik konulu Attika tipi lahitler
Mythological theme Attic style sarcophagi in Anatolia
- Tez No: 646151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇEVİRİCİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
“Anadolu'da Bulunan Mitolojik Konulu Attika Tipi Lahitler”adlı bu çalışmada, Anadolu'da da bulunan lahitler tespit edilip mermer tipine de değinilerek ikonografik ve stilistik açıdan tekrar değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, lahitlerin tarihsel gelişimi, Roma İmparatorluk Dönemi'nde lahit kullanımı, bu dönemde görülen cenaze sanatı ile birlikte dönemin lahit üretilen ana üretim atölyelerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Attika Tipi lahitlerin, Roma ve Dokimeion atölyelerinde üretilen lahitlerden farklılıklarına değinilmiştir. Araştırma tarihçesi, lahitler üzerinde görülen konuların ikonografik özellikleri, mimari süslemeleri, genel tarihlendirme detayları ve ihracat alanı gibi konuları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Anadolu'da bulunan Attika Tipi mitolojik konulu lahitler tespit edilip, konularına göre ikonografik sınırlandırma yapılmış ve katalog oluşturulmuştur. Lahitler kronolojik çerçeve içerisinde ikonografik ve stilistik detaylarına göz atılarak tarihlendirme önerisinde bulunulmuştur. Roma İmparatorluk Dönemi'nde üretilmiş olan ve Anadolu'da bulunan Attika Tipi lahitlerin yerel bulgulrına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study called“Mythological Theme Attic Style Sarcophagi in Anatolia”, the sarcophagi found in Anatolia were determined and re-evaluated in iconographic and stylistic terms by referring to the marble type. In the first part, the historical development of sarcophagi, the use of sarcophagi in the Roman Imperial Period, the funeral art of this period, as well as the main production workshops of the period were mentioned. In the second part, the differences of Attic Type sarcophagi from the Roman and Dokimeion sarcophagi are mentioned. The history of the research, the iconographic features of the subjects seen on sarcophagi, architectural decorations, general dating details and the export area are explained. In the third chapter, Attic type mythological sarcophagi found in Anatolia were determined, iconographic limitation was made according to their subjects and a catalog was created. The sarcophagi have been suggested to be dated by looking at their iconographic and stylistic details in a chronological framework. Local findings of Attica Type sarcophagi in Anatolia, produced during the Roman Imperial Period, are mentioned.