Direnç antrenmanlarında kullanılan üç farklı setleme yönteminin hipertrofi ve maksimal kuvvet değişimleri üzerine etkisi
The effect of three different sets methods used in resistance training on hypertrophy and maximal strenght changes
  1. Tez No: 646160
  2. Yazar: BARBAROS DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı hipertrofi antrenmanları için kullanılan 3 farklı direnç antrenmanı yönteminin maksimal kuvvet ve kronik hipertrofi değişimleri üzerine etkisini incelenmektir. Çalışma Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde okuyan rekreasyon amaçlı spor yapan (n=31) erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar Modifiye Edilmiş Alman Hacim grubu (n=11), Süperset grubu (n=11), Dev (giant) set grubu (n=9) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplara 6 hafta boyunca haftada 4 kez bölgesel (split) program uygulanmıştır. 6 haftalık programın öncesinde ve sonrasında katılımcıların 1TM kuvvet değerleri belirlenmiştir. Ultrason yöntemi ile kas kalınlığı ve kas kesit alanı değerleri tespit edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS.21 programı kullanılmıştır. Değişkenlerin ön test-son test değerlerinin gruplara göre karşılaştırılmasında 3*2 tekrarlı ölçümler Varyans Analizi (Repeated measures ANOVA) kullanılmıştır. Tüm grupların pectoralis majör, deltoid ve latissimus dorsi kas gruplarında kas kalınlığı ve kas kesit alanında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Grupların 1 TM Kuvvet değerlerini inceleğimiz bench press, barbell row, shoulder press ve biceps curl egzersizlerinin ölçüm değerlerine bakıldığında her grubta anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. ayrıca gruplar arasında anlamlı fark tespit edilememiştir. Sonuç olarak uygulanan 3 farklı direnç antrenmanının kas kuvveti, kas kalınlığı ve kas kesit alanını artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 3 different resistance training methods used for hypertrophy training on maximal strength and chronic hypertrophy changes. The study was carried out with (n=31) male participants who perform recreational sports (n = 31), studying at Sakarya University and Sakarya University of Applied Sciences. The participants were divided into 3 groups as Modified German Volume group (n=11), Superset group (n=11), Giant set group (n=9). Split programs were applied to all groups 4 times a week for 6 weeks. 1RM strength values of the participants were determined before and after the 6-week program. With ultrasound method, muscle thickness and muscle cross-sectional area values were determined. SPSS.21 program was used in the analysis of the data. 3*2 repeated measures Variance Analysis (Repeated measures ANOVA) was used to compare the pretest-posttest values of the variables by groups. There was a significant difference in pectoralis major, deltoid and latissimus dorsi muscle groups of all groups in muscle thickness and muscle cross-sectional area (p 0.05). Considering the measurement values of bench press, barbell row, shoulder press and biceps curl exercises that we examined the 1 RM Force values of the groups, significant differences were found in each group. Also, no significant difference was found between the groups. As a result, it was found that 3 different resistance trainings increased muscle strength, muscle thickness and muscle cross-sectional area.