In vitro development of multilayered construct for blood vessel tissue engineering
Damar doku mühendisliği için in vitro ölçekte çok katmanli damar eşleniği geliştirilmesi
- Tez No: 646161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YÜCEL, PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Damar doku doku mühendisliğindeki zorluk, doğal arter duvarının katmanlarını taklit ederek fonksiyonel kan damarı elde etmektir. Bu çalışmanın amacı, arter duvarı katmanlarını taklit etmek için çok katmanlı, küçük-orta büyüklükte bir arteriyel damar eşleniği geliştirmek ve bu doku mühendisliği ile oluşturulan kan damarını in vitro çalışmalar ile değerlendirmektir.Bu çalışmada, çok katmanlı tübüler arteriyel damar eşleniği, en iç tabaka olarak endotel hücreleri içeren gözenekli film, ara tabaka olarak düz kas hücreleri ile çevresel olarak hizalanmış lifler ve en dış tabaka olarak düzensiz lifli yapıdan oluşmuştur. Gözenekli filmin iç tarafına insan göbek veni endotel hücreleri (HUVEC) ekilirken, orta tabakaya düz kas hücrelerine farklılaşan insan mezenkimal kök hücreleri (MSC) ekildi. MSC'den farklılaştırılan düz kas hücreleri ve HUVEC içeren çok katmanlı damar eşleniği, hücre proliferasyonu, organizasyonu ve hücre spesifik protein ekspresyonu açısından incelendi. Lümen çapı yaklaşık 3 mm olan çok katmanlı doku iskelesi başarıyla elde edildi. Çevresel olarak yönlenmiş lifli ve düzensiz lifli yapı gözenekli film tabakasının üzerine düzgün bir şekilde toplandı. HUVEC hücrelerinin tübüler filmin iç tarafına tutunduğu ve zamanla yayıldığı gözlendi. Öte yandan, MSC'lerinin çevresel olarak yönlendiği görüldü. MSC'lerin düz kas hücrelerine farklılaşması, düz kas hücrelerine özgü markerlerın ekspresyonu ile gösterildi. MSC'den farklılaştırılmış düz kas hücrelerinin ve HUVEC hücrelerinin çok katmanlı doku iskeleleri üzerinde yaşadığı ve hücre morfolojisini ve hücreye özgü protein ekspresyonunu koruduğu gösterildi. Elde edilen sonuçlar, doku mühendisliği yoluyla geliştirilen çok katmanlı damar eşleniğinin in vivo çalışmalarda test edilme potansiyeline sahip olduğunu ve vasküler hastalıklar için umut verici bir terapötik yaklaşım olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The challenge in vascular tissue engineering is to obtain functional blood vessel by imitating layers of arterial wall. The aim of this study is to develop a small-medium sized multilayered arterial substitute to mimic layers of artery, and to evaluate this tissue-engineered blood vessel by in vitro studies. In this study, the multilayered tubular arterial substitute was composed of porous film with endothelial cells as innermost layer, circumferentially aligned fibers with smooth muscle cells as intermediate layer, and random fibrous mat as outermost layer. The inner side of porous film seeded with human umbilical vein endothelial cells (HUVECs), while intermediate layer seeded with human mesenchymal stem cells (MSCs), which were differentiated into smooth muscle cells (SMCs). The multilayered vascular substitute containing MSC-derived SMCs and HUVECs was investigated in terms of proliferation, organization and expression of cell specific markers. The tubular scaffold with a lumen diameter of ~3 mm was obtained successfully. The circumferentially aligned and random fibrous mats were properly deposited over porous tubular film. HUVECs evenly distributed on inner side of the porous film, while MSCs were oriented on the circumferentially aligned fibrous mat. Differentiation of MSCs into SMCs was shown with the expression of SMC markers. It was revealed that MSC-derived SMCs and HUVEC preserved their cell morpholgy and cell specific protein expression on the multilayered, scaffolds. The results indicates that the multilayer blood vessel substitute developed via tissue engineering has a potential to be tested in in vivo studies and could be a promising therapeutic approach for vascular disease.