Investigation of geopolymer concrete production by using calcium bentonite
Kalsiyum bentonit kullanılarak jeopolimer beton eldesinin araştırması
  1. Tez No: 646162
  2. Yazar: SALAH ELAVVAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, hafif beton üretimi için agrega olarak ark fırın cürufu ve bazal bazaltik pomza karışımı, uçucu kül (Sınıf F) ve alkali aktivatör kullanılarak uçucu kül esaslı jeopolimer betonlar oluşturulmuştur. Box Behnken test tasarımı (Design Expert11), aktif kürleme parametrelerini keşfetmeye karar verilmiştir. Bu çalışma, kalsiyum bentonitin ilave edildiği uçucu kül bazlı jeopolimer beton olasılığına odaklanmıştır. Alkali aktivatörü üretmek için sodyum silikat (Na2SiO3) ve sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisi kullanılmıştır. NaOH çözeltisinin konsantrasyonu 12 Molar'da sabitlenmiştir, uçucu kül / alkalin aktivatör oranı ve sırasıyla 1.5 ve 2.5'te sabitlenen sodyum silikat / NaOH oranı. . Karışım kütlesinden% 5 -% 15 aralığında kalsiyum bentonit ilave edilmiş ve tüm numuneler oda şartlarında kürlenmiştir. Tek eksenli basınç dayanımı, Nokta yük direnci ve pundit sonik hızı, betonun en iyi özelliklerini sağlayan oranları değerlendirmek için jeopolimer beton üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tek eksenli basınç dayanımı, Nokta yük direnci ve pundit sonik hız sonuçları elde edilmiştir. Kalsiyum bentonitin% 5 ikamesinin 28 günde maksimum tek eksenli basınç dayanımı, nokta yük direnci ve 50.03 MPa, 13,2 kN ve 4 Km / sn'lik pundit sonik hızına katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fly ash based geopolymer concretes were created by using a mixture of arc furnace slag and basic basaltic pumice as aggregates, a fly ash (Class F) and alkaline activator for lightweight concrete production. Box Behnken test design (Design Expert11) was concluded to discover the active curing parameters. This study focused on the possibility of fly ash based geopolymer concrete to which calcium bentonite has been added. Sodium silicate (Na2SiO3) and sodium hydroxide (NaOH) solution were used to produce the alkaline activator. The concentration of NaOH solution was fixed at 12 Molar, ratio of fly ash/alkaline activator and sodium silicate/NaOH fixed at 1.5 and 2.5, respectively. Calcium bentonite was added in range 5% - 15% from the mass of mixture and all the samples were cured at room conditions. The uniaxial compressive strength, Point load resistance, and pundit sonic speed were conducted on geopolymer concrete to assess the proportions that provide the best properties of the concrete. Uniaxial compressive strength, Point load resistance, and pundit sonic speed results have been attained. It is revealed that 5% replacement of calcium bentonite contributed to maximum uniaxial compressive strength, point load resistance, and pundit sonic speed of 50.03 MPa, 13,2 kN and 4 Km/sn at 28 days.