Kamu alacakları bakımından hacze iştirak
Participation in the attachment in terms of public receivables
  1. Tez No: 646189
  2. Yazar: BEREN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kamu alacaklarının, kamu hizmetlerinin finansmanını oluşturduğu, bu nedenle en hızlı şekilde tahsil edilmesinin kamu yararının sağlanması bakımından bir gereklilik olduğu gerekçesinden hareketle kabul edilen 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da, kamu alacaklarının cebren takip ve tahsili bakımından özel hukuk alacaklarından farklı bir takım öncelik ve ayrıcalıklar öngörülmüştür. Borçluya karşı birden fazla alacaklısının cebri icra takibi yürüttüğü durumlarda, alacaklılardan biri tarafından borçluya ait bir mal üzerine haciz uygulandıktan sonra, aynı malın bir başka alacaklısı tarafından da haczedilmesi halinde, sonraki haczin ilk hacze hangi koşullar altında katılabileceği ve iştirakin gerçekleşmesi halinde satış bedelinin alacaklılar arasında nasıl paylaştırılacağı konusu hacze iştirak müessesesi ile açıklanmakta olup; özellikle borçlunun malvarlığının alacaklarının tamamını karşılamaya yeterli olmadığı durumlarda, alacaklılar bakımından hacze iştirak daha da önemli hale gelmektedir. Hukuk sistemimizde kamu alacaklarına, hacze iştirak bakımından özel hukuk alacaklarının sahip olmadığı bir takım ayrıcalıklar tanınmış, kamu yararının sağlanması amacı ile ilişkilendirilerek kamu alacaklarının hacze iştirak alanı genişletilmiş, bunun sonucu olarak da kamu alacaklısı ile özel hukuk alacaklısı arasındaki menfaat dengesi, kamu alacaklısı lehine önemli ölçüde bozulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 6183 Law on Collection Procedure of Public Receivables which is based on the principle that public receivables constitute the financing of public services and therefore they must be collected as fast as possible for the public interest, has been envisaged a number of priorities and privileges from the point of forceful follow up and collection of the public receivables in contrast to the private law receivables. In cases where more than one creditor carries out a forced attachment proceeding against a debtor; if one of the creditor imposes attachment to a property of the debtor even though the same property was imposed by another creditor, the terms and conditions on how the latter attachment will join in the prior and if the attachments are joined how the sales value will be apportioned between the creditors are both subjects to the foundation of joining in the attachment. From the point of creditors, the foundation of joining in the attachment becomes more important specifically where the property hold by the debtor cannot cover the entire depts. In respect to the joining in the attachment, the law system in Turkey enables certain privileges to public receivables which it is not providing to the private law receivables; by relating to the public interest, the areas of joining in the attachment for public receivables have been enlarged while the balance of benefit between public creditor and private law creditor has been significantly deteriorated in the favor of the prior.