Kamu icra hukukunda hacze iştirak
Participation to an attachment in the public enforcement law
  1. Tez No: 884619
  2. Yazar: ELİF KARAHAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KÜRŞAT YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kamu alacağı kavramı, Devlete, vilâyet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacaklarını kapsar. Kamu alacaklarının tahsili usulü, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da düzenlenmiştir. Kanun'da kamu alacağının tahsiline kolaylık sağlanması açısından birçok düzenleme yer almaktadır. Hacze iştirak kurumu da 6183 sayılı Kanun'da kamu alacağına yönelik sağlanan imtiyazlardan birisidir. Hacze iştirak; aynı borçludan alacaklı olan birden fazla alacaklıdan birinin, tahsili gereken alacakla ilgili olarak, kendisinden önce diğer alacaklı tarafından konulan hacze, birtakım kanuni şartları taşıması halinde iştirak etmesi anlamına gelmektedir. Hukukumuzda yapılan düzenlemelerle kamu alacaklarına, hacze iştirak açısından özel hukuk alacaklarının sahip olmadığı birtakım haklar tanınmıştır. Bu çalışmada kamu alacakları bakımından hacze iştirak müessesesi özellik arz eden hususları itibariyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of public receivables includes taxes, duties, fees, criminal investigation costs and proceedings, tax penalties, fines, and other receivables of the State, provincial, and municipal administrations, and other receivables of the same administrations arising from the execution of public services other than those resulting from contracts, torts, and wrongful acquisitions. The manner of collection of public receivables is regulated by Law No. 6183 on the Procedure for Collection of Public Receivables. The Law provides various regulations for facilitating the collection of public receivables. The privilege of participation to an attachment is one of the prerogatives provided for public receivables under Law No. 6183. Participation to an attachment means that a creditor from the same debtor participates in the garnishment placed by another creditor before themselves regarding the receivable to be collected, provided that certain legal conditions are met. The regulations introduced in Turkish law grant certain rights to public receivables that are not available to private law receivables regarding participation to an attachment. In this study, the participation to an attachment for public receivables has been discussed concerning its special features.