Yatay yük ve momet etkisi altındaki düşey tekil kazıkların yatak katsayısı kullanılarak sonlu elemanlar (deplasman) metodu ile statik analizi
  1. Tez No: 6462
  2. Yazar: İ.HAKKI AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Çalışmanın ilk bölümünde, kazık temeller konusunda yapılan araştırmalar ve kullanılan yöntemler özetlenmiş, sonlu elemanlar ( deplasman ) metodunun kısa bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde B. SCHMIDT' in çalışması temel alın mış, yatay kuvvet ve moment etkisi altındaki düşey tekil bir kazığın statik çözümü sonlu elemanlar metodu ilkele rine göre formüle edilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programı ile çeşitli örnek ler çözülmüş ve sonuçlar kaynak ile üçüncü bölümde karşı la şt ir ılmışt ir. Dördüncü bölümde ise bilgisayar programı, programın değişkenleri, verileri, çıktıları ve işlev sırası sunul muştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On the first part's of this work, the investigations on subject of pile foundations were done, methods which are used were abstracted and the finite element method (displace ment) was introduced shortly. On the second part, the investigations of B.SCHMIDT were followed, the solution of a vertical single pile which is under affect of lateral forces and bending moments were formulated by finite element method principles. Many examples were solved with the program which is developed here and the results were compared with the same literature. The third part includes the results of this work. On the fourth part, the program, the variables of the program, datas, outputs and the flow chart is repre sented.