Elastik zemine oturan sürekli yüzeysel temellerin oturma kalıbı yoluyla hesabı
- Tez No: 6461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Giriş bölümünde yapılan çalışmaya ait bazı ön bilgile re değinilmiştir. İkinci bölümde gerilme-deformasyon bağıntıları, defor- masyon çeşitleri, zemin sıkışabilirliği, gerilme yayılışı, taban basıncı ve temellerin oturması hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde sürekli temellerin çeşitli hesap yöntem lerinden bazıları ele alınmış, bunlardan yaklaşık yöntemler, Winkler hipotezine göre çözüm ve Kany metodu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Kany yönteminden gidilerek yapılan bilgisayar programı hakkında açıklamalar yapılıp, program akış şeması verilmiştir. Beşinci bölümde verilen bilgisayar programının kulla nımı anlatılmış ve değişik örnekler çözülmüştür. Altıncı bölümde ise çalışmanın amacı ve varılan sonuç anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part, the preliminary knowledges of study- has been investigated. In the second part, stress-strain relationship, sorts of deformation, soil compressibility, stress distribution, soil pressure and settlements of foundations has been explained. In the third part, considering some methods of calculation continue foundation; Kany methods, Winkler methods and approach methods. In the fourth part, retainning the Kany method has been done a computer programme and its explanation and flow chart of programme has been drawn. In the fifth part, the usage of computer programme has been explained and various samples has been solved by it. In the sixth part, the aim and the result of study has been explained.