Şanlıurfa'nın iklim özellikleri ve kuraklık analizi
Şanliurfa's climate characteristics and drought analysis
- Tez No: 646211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İklim ve hava olayları, dünya var olduğundan günümüze dinamik yapısı itibariyle sürekli değişmektedir. Günümüzde iklimle alakalı en önemli sorun, insan kaynaklı iklim değişikliğidir. İklim değişikliğinin de en önemli sonuçlardan biri kuraklıktır. Özellikle orta kuşakta bunan Türkiye, yaşanan bu değişikliklerden en fazla etkilenecek sahalardan biridir. Bu çalışmada iklim elamanları ve Erinç, Thornthwaite, UNCCD, De Martonne ve SYİ gibi iklim ve kuraklık analizleriyle Şanlıurfa'nın iklim ve kuraklık özellikleri çalışılmıştır. Yapılan analizlerde varılan sonuçlara bakıldığında sahadaki birçok yerin kurak ile yarı kurak özelliğe sahip olup, kuraklık konusunda kırılgan olduğu görülmektedir. Bu durum yaşanan iklim değişikliği sonrasındaki senaryolarla birleştirilirse, sahanın kuraklıktan daha fazla etkileneceği öngörülmektedir. Kuraklıktaki artış son 44 yıldaki yağış ve sıcaklık parametrelerinde açıkça görülmektedir. Aynı durum SYİ yöntemi ile yapılan analizlerde son yıllarda artan kuraklıklarla kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the world exists, climate and weather events are constantly changing due to their dynamic structure. Today, the most important problem related to climate is human-induced climate change. One of the most important consequences of climate change is drought. Especially in the middle of this zone, Turkey is one of the most affected area of the experiencing these changes. In this study, climate and drought characteristics of Şanlıurfa have been studied with climate elements and climate and drought analysis such as Erinç, Thornthwaite, UNCCD, De Martonne and SYİ. Considering the results obtained in the analysis, it is seen that many places on the site have arid and semi-arid characteristics and are fragile in terms of drought. If this situation is combined with the scenarios after the climate change, it is predicted that the site will be more affected by drought. The increase in drought is clearly seen in the precipitation and temperature parameters of the last 44 years. The same situation is manifested by the drought increasing in recent years in the analyzes made with the method of SYİ.