Propranolol önderiştirilmesine yönelik moleküler baskılanmış kolon malzemesi hazırlanması
Preparati̇on of molecularly i̇mpri̇nted column materi̇al for propranolol preconcentrati̇on
- Tez No: 646210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Propranolol, uzun yıllardan beri angina pektoris tedavisinde kullanılan ve halen de en fazla kullanılmakta olan β-reseptör bloke edici etkiye sahip ilaçlardan biridir. Propranololün en önemli etkisi kardiyovasküler sistem ve bronşlar üzerindedir. Propranolol antianginal, antiaritmik ve antihipertansif bir ajandır. Propranololün in vitro miktar tayini için spektrofotometrik yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlardan başka ince tabaka kromotografisi (TLC), gaz kromotografisi (GC), yüksek basınçlı sıvı kromotografisi (HPLC), radyoimmunoassay yöntemleri ile miktar tayini yapılmaktadır. Bu çalışmada propranololün düşük miktarlarının tayini için yeni bir katı-faz ekstraksiyon sistemi hazırlanmıştır. Bu amaçla, propranolole son derece seçici olan moleküler baskılı polimer sentezlenmiş ve kriyojel kolon içerisine gömülmüştür. Moleküler baskılı polimer hazırlamada kalıp molekül olarak propranolol, fonksiyonel monomer metakrilik asit, çapraz bağlayıcı EGDMA (Etilen glikol dimetakrilat), çözücü asetonitril ve başlatıcı olarak AIBN (Azobisizobütironitril) kullanılmıştır. Geniş gözenekleri, kısa difüzyon yolu, düşük basınç gibi avantajlı özelliklerinden dolayı seçilen kriyojel ise, çapraz bağlayıcı MBAAm (N,N'-Metilenbisakrilamid ), fonksiyonel monomer HEMA (Hidroksi etil metakrilat) ve başlatıcılar olarak APS (Amonyum per sülfat ) , TEMED (N,N,N′,N′-Tetramethylethylenediamine) kullanılarak hazırlanmıştır Elde edilen moleküler baskılanmış polimerin ve MIP gömülü kriyojelin yapısı, taramalı elektron mikroskobu (SEM), fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopi (FTIR), kullanılarak tanımlanmıştır. Hazırlananan kolon malzemesinin adsorpsiyon ve desorpsiyon koşulları optimize edilmiştir. MIP gömülü kriyojel için en yüksek adsorpsiyon kapasitesi 200 ppm propranolol kullanıldığında 106,24 mg/g olarak bulunmuştur. Propranololun MIP gömülü kriyojele bağlandığında Kd değeri 7,69×10-4 M ve Qmax 187,41 mg/g olarak bulunmuştur. Hazırlanan katı-faz ekstraksiyon kolonu kesikli sistem deneylerinin yanısıra, seçicilik için propranolol benzeri beta bloklayıcının ve yine aktif maddesi propranolol olan dideral isimli ilacın önderiştirilmesinde kullanılmıştır. Analizler HPLC cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Propranololün %89,59 oranında geri kazanımı sağlanmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında propranolol tayininde önderiştirme veya kromatografik ayırım amaçlı seçici, ucuz ve uzun süre kullanılabilen yeni bir katı-faz ekstraksiyon malzemesi hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Propranolol, have been used for treating chest pain (angina) for many years and still frequently used drug with β-receptor blockers effect. The major effect of propanol was found on the cardiovascular system and bronchi. Propranolol was considered as antianginal, antiarrhythmic, and antihypertensive agent. It has been frequently used a spectrophotometric method to determine the vitro amount. Furthermore, other tekniks like as radyoimmunoassay, gas chromatography (GC) and high-performance liquid chromatography (HPLC) were used. The present study determined a low amounts of propranolol for preparing a new solid-phase extraction system. For this purpose, we have synthesized highly selective molecular imprinted polymer and which further was embedded into the cryogen colon. In preparing a mulecular imprinted polymer, molecular from propranolol, afunctional monomer, methacrylic acid, crosslinker EGDMA, acetonitrile solvent, and AIBN as insitiator were used. The cryogen was selected because of the following advantages like large pores, short diffusion path, and pressure reduction. For preparation, the crosslinking MBAAm, functional monomer HEMA and as an initiator APS, TEMED were used. Obtained molecularly imprinted polymer and embedded MIP cryogel structure, have been identified and using scanned electron microscope (SEM), fourier transformed infrared spectroscopy (FTIR). Prepared colon material adsorption and the desorption terms were optimized. MIP has embedded highest adsorption capacity for cryogel 200 ppm propranolol when used 106.24 mg/g, respectively. Embedded propranolol MIP connected with cryogel that found Kd value 769.23 M and Qmax 723.61 mg/g. Prepared a solid-phase extraction colon as well as the test batch system, for similar propranolol selection, beta- blockers and active ingredient a dideral once again was used as the medicament preconcentration. All analysis have done with HPLC device. Propranolol has achieved 89.59% rate of recovery. The results for determination of propranolol preconcentration or selective chromatographic separation were prepared by using cheap and long-lasting new solid-phase extraction material.