Downstream process development platform for biosimilar monoclonal antibody drug molecule
Biyobenzer monoklonal antikor ilaç molekülü için alt akım proses geliştirme platformu
  1. Tez No: 646231
  2. Yazar: DİLARA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde biyoteknoloji ile üretilen ilaçların önemi ve ticari değeri hızla artarken bu pahalı teknolojide rekabet avantajı oluşturabilmenin en önemli koşullarından biri de kısa sürede, yüksek kalitede, yüksek verimde ve düşük maliyetle saflaştırma yönteminin geliştirilmesi biyoteknoloji alanında önem taşımaktadır. Biyoteknolojik üretim geliştirme çalışmalarında değişken sayısının fazla olması ve ideal üretim koşullarını belirlerken çok fazla sayıda deneme yapılması gerekliliği, bu denemelerde elde edilen örneklerin birçok nedenle değişkenlik göstermesi, endüstride gerek süre gerekse maliyet açısından önemli kayıplara neden olmaktadır. Bu kayıpların giderilmesi, üretim geliştirme sürelerinin kısaltılması, kalite ve verimliliğin artırılması ve böylece maliyetlerin düşürülmesi için mikro hacimli kolonlarla ile birlikte robot sistemlerine ihtiyaç vardır. Mikro hacimli kolonlarla manuel yüksek çıktılı tarama çalışmalarının yapılması robot sisteminin geliştirilmesi için katkı sağlamaktadır. Buradan elde edilen sonuçlar Euripides (European Smart Electronic Systems) projesi (Proje Numarası: 9170058) kapsamında geliştirilmekte olan robot sistemine aktarılacaktır. Monoklonal antikorlar tedavi amaçlı uygulamalarda kullanılan bir protein çeşitidir. Tedavi amaçlı olarak kullanılan monoklonal antikorların yüksek saflıkta olması esastır. Biyoreaktör üretiminden sonra monoklonal antikorların alt akım proses geliştirme teknikleri kullanılarak farklı kromatografik tekniklerle saflaştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, monoklonal antikor saflaştırma sürecini en kısa sürede optimize etmek için çok sayıda proses parametresinin denenebileceği bir platform oluşturulmuştur. Oluşturulan bu platformda Design of Experiments yöntemi kullanılmıştır. Kısa sürede daha az örnek hacmi ile daha çok parametre taranarak optimum koşullar belirlenmiştir ve ölçek büyütme işlemleri ile laboratuvar ölçeğine transferi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance and commercial value of drugs produced with biotechnology are increasing rapidly. One of the most important conditions for creating a competitive advantage in this expensive technology is the development of purification method with high quality, high efficiency and low cost in a short time. During the method development studies, due to the high number of parameters, a large number of experiments are needed to determine ideal working conditions. This issue causes significant losses in terms of time and cost in the industry. Robotic technologies are required with micro-volume column platforms for purification to eliminate long method development times and high cost. Manual high-throughput screening with micro-volume columns are of great importance in contributing to the development of the robotic systems. The information obtained from this study will be transferred to robot system within the Euripides (European Smart Electronic Systems) project. Monoclonal antibodies are complex proteins used in therapeutic applications. It is essential that monoclonal antibodies used for therapeutic purposes are of high purity. After bioreactor production, monoclonal antibodies need to be purified using various chromatographic techniques, using downstream process development platforms. In this study, a downstream process development platform was created to optimize monoclonal antibody purification. In this platform, Design of Experiments was used. The optimum conditions were determined by manual high-throughput screening with less sample volume and time. Then, confirmation was performed with laboratory scale columns.