Fazla kilolu veya obez bireylere farklı yöntemlerle verilen beslenme eğitiminin, vücut kompozisyonuna olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nutritional education on body composition given to overweight or obese individuals with different methods
- Tez No: 646232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, fazla kilolu veya obez bireylere farklı yöntemlerle verilen beslenme eğitiminin vücut kompozisyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Mart 2019- Haziran 2019 tarihleri arasında Nur İkram Eczanesinde diyetisyene başvuran, daha önce hiç beslenme eğitimi almamış BKİ 25 kg/m2 ve üzeri olan gönüllü 20 kadın ve 4 erkek ile yürütülmüştür. Katılımcıları replika eğitim grubu ve katalog eğitim grubu olmak üzere iki farklı gruba ayırarak, dört hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere farklı iki yöntem ile beslenme eğitimi verilmiş, haftalık vücut kompozisyonları ve beslenme programlarına takip edilmiştir. Eğitim başlangıcında demografik ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla 28 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Beslenme durumları ve fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi için dört hafta boyunca günlük besin tüketimleri ve fiziksel aktivite kayıtları alınmıştır. Replika eğitim grubunun ortalama başlangıç BKİ değeri 30,17±6,30 kg/m2, dördüncü hafta ise 28,74±5,18 kg/m2 olarak hesaplanmıştır. Katalog eğitim grubunun ortalama başlangıç BKİ değeri 30,38±3,57 kg/m2 iken dördüncü hafta 28,72±3,68 kg/m2 olarak bulunmuştur ve grupların BKİ ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Replika eğitim grubunun birinci hafta, alınan enerji ile vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi ve kas yüzdesi arasında pozitif bir korelasyon saptanırken bu fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the effect of nutrition education given to overweight or obese individuals by different methods on body composition. Between March and June 2019, 20 women and 4 men volunteers with a BMI of 25 kg/m2 and above who applied to the dietician at Nur İkram Pharmacy who had never received any nutritional education before were conducted. By dividing the participants into two different groups as replica educaiton group and catalog training group, nutrition education was given by two different methods once a week for four weeks, followed by weekly body compositions and nutrition programs. At the beginning of the education, a questionnaire consisting of 28 questions was applied on the evaluation of demographic and nutritional habits. The average baseline BMI value of the replica education group was calculated as 30.17±6.30 kg/m2, and the fourth week was 28.74±5.18 kg/m2. While the mean baseline BMI of the catalog education group was 30.38±3.57 kg/m2, it was found to be 28.72±3.68 kg/m2 in the fourth week and there was no statistically significant relationship between the BMI averages of the groups (p> 0.05). While there was a positive correlation between the replica education group's week, energy received, body weight, BMI, waist circumference and muscle percentage, this difference was not statistically significant (p> 0.05).