Türkiye'de kardeş şehir uygulamaları ve Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
Sister city practices in Turkey and the case of Konya Metropolitan
- Tez No: 646251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENAY BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yerel yönetimler belirli bir bölgedeki halkın mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmaktadırlar. Küreselleşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerel yönetimlere yeni sorumluluklar yüklenmiştir. Yerel yönetimler bu sorumlulukları yerine getirebilmeleri için bölgesel ve küresel anlamda iş birliklerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu iş birliklerini, yerel yönetim birlikleri, geçici iş birlikleri, birleşmeler ve kardeş şehirler oluşturmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı yerel yönetim birlikleri olup, yerel yönetim örgütlerinin belirli bir amaç doğrultusunda bir araya gelerek birlik oluşturmalarıdır. II. Dünya Savaşı sonrasında savaşın yaralarının sarılmasında önemli bir yer tutan kardeş şehir ortaklıkları 2000'den sonra gelişim göstermiş, Dünya'da ve Türkiye'de önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada yerel yönetimler arası iş birliğinin daha iyi anlaşıla bilinmesi için birinci bölümünde yerel yönetim ve merkezi yönetime değinilmiştir. İkinci bölümde yönetimler arası iş birliği modelini oluşturan yerel yönetim birlikleri, geçici iş birlikleri, birleşmeler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüme geçildiğinde ise kardeş şehirlerin kavramsal çerçevesine, tarihsel gelişim ve arka planına, literatür taramasına, ortaklık oluşmasında izlenilecek adımlara ve dünya örneklerine değinilmiştir. Son bölümde Türkiye'deki kardeş şehirlerin tarihçesi, yasal dayanağı, istatiksel durumu ve Türkiye'den şehir örnekleri incelenerek, KBŞB hakkında genel bilgilere, tarihsel gelişimine ve örgütsel yapısına, Konya'nın üye olduğu birliklere, istatiksel verilerine ve Saraybonsa ile Kyoto arasındaki ortaklıklarına yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise KBŞB kardeş şehir oluşumunda önceliklerine yer verilerek, kardeş şehir ortaklığı kurmak isteyen belediyelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Local governments are established to meet the local common needs of the people in a particular region. With the development of globalization and technology, new responsibilities have been placed on local governments. Local governments need regional and global cooperation to fulfill these responsibilities. These collaborations are formed by local government unions, temporary collaborations, mergers and sister cities. The most common of these is local government unions, and local government organizations come together for a specific purpose to form a union. II. a sister city partnership holds an important place in healing the wounds of war after World War II that has developed after 2000, has an important place in the world and Turkey. In this study, in order to understand the cooperation between local governments better, in the first part, local government and central administration are mentioned. In the second part, local government unions, temporary collaborations, mergers that form the intergovernmental cooperation model are examined in detail. In the third chapter, conceptual framework of sister cities, historical development and background, literature review, steps to be followed in establishing partnerships and world examples are mentioned. The history of the sister city last chapter in Turkey, the legal gauntlet, statistical situation and examining the city examples from Turkey, general information about KBSB the historical development and organizational structure, Konya member that birliker A is given to a partnership with Kyoto by statistical data and Saraybo possible . In the conclusion part, the priorities of the KBŞB in the formation of sister cities were given and suggestions were made to the municipalities that want to establish sister city partnerships.