Adolesanlarda diyet posası bilgi düzeyi ile beslenme durumu ve diyet posası alımı arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between dietary fibre knowledge level and nutritional status and dietary fibre in adolescents
- Tez No: 646263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı adolesanlarda diyet posası bilgi düzeyi ile beslenme durumu ve diyet posası alımı arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Bu araştırma, Kasım 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında, İnegöl'de bulunan lise düzeyindeki okullarda okumakta olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 14-17 yaş arası 276 adolesan üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara üç aşamadan oluşan bir anket uygulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Diyet posası bilgi düzeyini saptamak için diyet posası bilgi düzeyi ölçeği (KADF) kullanılmıştır. Beslenme durumunu belirlemek için üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, adolesanların diyet posası kaynakları (SDF) hakkında bilgi düzeylerine ilişkin puan yüzdesi ortalaması 41.0±16.1 (min:0-maks:100) iken, diyet posasının sağlık üzerine etkileri (DFPH) hakkında bilgi düzeylerine ilişkin puan yüzdesi ortalaması 63.5±18.1 (min:0-maks:100) olarak bulunmuştur. Toplam puan yüzdesi ortalaması ise 52.2±12.3 (min:18.8-maks:100) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların diyet posasının sağlık etkileri konusunda bilgi düzeyleri yüksek olsa da, diyet posası kaynakları hakkındaki farkındalıkları düşüktür. Fen lisesinde öğrenim gören kız ve erkek adolesanların DFPH puan yüzdesi kolejde öğrenim gören bireylere kıyasla anlamlı olarak yüksektir. Adolesanların diyet posası bilgi düzeyleri ile günlük diyetle enerji, besin öğeleri tüketimi ve vitamin-mineral alımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Adolesanların diyet posası bilgi düzeyleri ile günlük diyet lifi tüketim miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır(p>0.05). Bu durum, besin seçiminde bilgi düzeyinin gerekli olan fakat yeterli olmayan bir faktör oluşundan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak adolesanlarda diyet posası bilgi düzeyi ile diyet posası alımı arasındaki ilişkiyi inceleyen daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between dietary fibre knowledge level and nutritional status and dietary fibre in adolescents. This research was carried out on 276 adolescents between the ages of 14-17 who studied at high school level in İnegöl between November 2018 and May 2019 and who voluntarily agreed to participate in the research. A questionnaire consisting of three stages was applied to the participants and their anthropometric measurements were taken.A dietary fibre knowledge level scale (KADF) was used to determine the level of diet pulp knowledge. Three days of food consumption record was taken to determine the nutritional status. As a result of this study, the mean percentage of the adolescents about their level of knowledge about dietary fibre sources (SDF) is 41.0 ± 16.1 (min: 0-max: 100), while the mean percentage of their knowledge about the effects of dietary fibre on health (DFPH) is 63.5 ± 18.1 (min: 0-max: 100). The average of the total score percentage was determined as 52.2 ± 12.3 (min: 18.8-max: 100). Although participants have a high level of knowledge about the health effects of dietary fibre, their awareness of dietary fibre sources is low. The percentage of DFPH scores of female and male adolescents studying in science high school is significantly higher compared to individuals studying in college. There was no statistically significant difference between dietary fiber information levels of adolescents and daily diet, energy, nutrient consumption and vitamin-mineral intake (p> 0.05). There was no statistically significant difference in dietary fiber information levels and daily dietary fiber consumption of adolescents (p> 0.05). This is due to the fact that the level of knowledge is a necessary but not sufficient factor in food selection. As a result, more studies are needed to examine the relationship between dietary fiber knowledge level and dietary fiber intake in adolescents.