Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının çalışma verimliliği ile ilişkisi ve tıbbi sekreterler üzerine kalitatif bir çalışma
The correlation between the working conditions of health employee and their performance a qualitative study on medical secretarial
- Tez No: 646297
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık sektörü çok çeşitte, çok sayıda meslek ve uzmanlık grubunun bir arada bulunduğu, görev aldığı oldukça büyük bir sektördür. Tıbbi sekreterlerde bu sektörde hizmet veren meslek gruplarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma da sağlık sektöründe hizmet vermekte olan tıbbi sekreterlerin verimliliklerini etkileyen temel faktörlerin tespit edilmesi için amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sağlık sektöründe hizmet vermekte olan tıbbi sekreterlerin verimliliklerini etkileyen temel faktörlerin tespit edilmesi için yapılmıştır. Birinci bölümde Türkiye'de sağlık kurumları ve sağlık çalışanlarının genel durumuna değinilmiş, bu durum veriler ile desteklenerek dünyadaki sağlık çalışanları ile kıyaslanmıştır. Yanı sıra sağlık çalışanlarının karşı karşıya oldukları risklere değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tıbbi sekreterlik mesleğine genel olarak değinilerek tıbbi sekreterlerin nitelikleri ortaya konulmuştur. Konunun devamında tıbbi sekreterlerin görev alanları ve üstlendikleri görevler detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde verimlilik kavramına değinilerek, işletme verimliliği ve çalışan verimliliğini etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde sağlık sektöründe hizmet vermekte olan tıbbi sekreterlerin verimliliklerini etkileyen temel faktörlerin tespit edilmesi için bir mülakat çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu mülakat neticesinde tıbbi sekreterlere sorular sorulmuş ve görüşleri alınmıştır. Bu görüşler çerçevesinde bahsi geçen tüm faktörlerin çalışma verimliliğini etkilediği görülmüştür. Ücretlerin yanı sıra çalışma saatleri özellikle özel sektörde çalışan tıbbi sekreterler için performansa olumsuz etki eden faktörlerin başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The health sector is a very large sector where a large number of professions and groups of experts are present and involved. It is one of the professional groups serving in this sector in medical secretaries. The aim of this study is to determine the main factors affecting the efficiency of the medical secretaries who serve in the health sector. In the first part of the study, the study was carried out to determine the main factors affecting the efficiency of the medical secretaries serving in the health sector. The first part is mentioned in the general state of health institutions and health care workers in Turkey, in this case were compared with health workers in the world, supported by data. As well as the risks faced by health workers are addressed. In the second part of the study, the medical secretarial profession is mentioned in general and the qualifications of medical secretaries are put forward. The task of the medical secretaries and the tasks they undertake are explained in detail. In the third part of the study, the concept of efficiency is mentioned and the factors affecting the productivity of the employees and the employee productivity are mentioned. In the fourth chapter, an interview was conducted to determine the main factors affecting the efficiency of the medical secretaries serving in the health sector. As a result of this interview, medical secretaries were asked questions and their opinions were taken. Within the framework of these opinions, it has been observed that all factors mentioned affect the efficiency of the study. In addition to wages, working hours are one of the main factors that negatively affect performance for medical secretaries working in the private sector.