Konya Halkevi ve Konya Dergisi'nin halk bilimi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the Journal of Konya Halkevi and Konya in public science
- Tez No: 646305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Halkevleri, cumhuriyet döneminde kurulan ve halk eğitiminde önemli bir yeri olan kurumlardır. 1932-1951 yılları arasında önemli hizmetlerde bulunmuş, çalışmalarında“ulusallık-evrensellik”temelli bir yaklaşımı benimsemiştir. Halkevleri Mustafa Kemal Atatürk'ün değerlerini halka benimsetmede bir aracı olarak, yapılan yeniliklerin ve yaşanan değişimlerin topluma aktarıldığı evler olmuştur. Halkevleri yerel ve ulusal anlamda güçlü bir yapı olmuş; edebiyat çalışmaları, folklor derlemeleri, spor etkinkileri, oynanan temsiller, yayımladığı kitaplar, neşrettiği dergiler, düzenlediği konferanslar ve konserler başta olmak üzere birçok alanda etkin olmayı başarmıştır. Konya Halkevi 19 Şubat 1932 tarihinde açılmış ve 11 Ağustos 1951 tarihinde kapatılmıştır. Halkevi bu süre içinde Konya'da önemli bir kamu destekli toplumsal mekân açığını kapatarak halkı sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kalkındırmayı başarmıştır. Halkevi, CHF Konya Halkevi Dil, Edebiyat ve Tarih Araştırmaları Not 1-2-3 çalışması ve 1936-1950 yılları arasında Konya adı ile iki adet çalışmayı yayımlamış ve Konya tarihine miras bırakmıştır. Bu çalışmada; halkevlerine giden tarihsel süreçler aktarılmış, halkevlerinin kuruluşu hakkında bilgi verilmiş ve Konya Halkevi'nin yapısı incelenmiştir. Ardından; CHF Konya Halkevi Dil, Edebiyat ve Tarih Araştırmaları Not 1-2-3 çalışması ile Konya dergisi içerisindeki çalışmaların kronolojik, alfabetik ve konularına göre bibliyografyası hazırlanmıştır. Bu bibliyografya içindeki Halk Bilimi ve Halk Edebiyatı konulu çalışmalar içerik bakımından tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Community Centers were established in the republican period and played an important role in public education. Between 1932-1951 years he made important services and adopted an approach based on nationality and universality. Halkevleri were the houses where the innovations and changes made as a means of adopting the values of Mustafa Kemal Atatürk to the people were transferred to the society. People's houses became a strong structure in local and national sense, literature studies folklore collections, sports activities, representations, books published, magazines, concerts and concerts. Konya Community Center was opened on 19 February 1932 and closed on 11 August 1951. During this period Community Center has managed to develop a social, cultural and economic development in Konya by covering an important publicly supported public space gap. Halkevi published two separate magazines called CHF Konya Halkevi Dil, Edebiyat ve Tarih Araştırmaları Not 1-2-3 studies in 1934-1935 and Konya between 1936-1950 and left heritage to Konya history. In this study; The historical processes going to the community centers were transferred, information was given about the establishment of the community centers and the structure of the Konya Community Center was examined. Next; the bibliography of the works CHF Konya Halkevi Dil, Edebiyat ve Tarih Araştırmaları Not 1-2-3 studies in Konya magazine according to has been prepared according to the subjects. Studies Folklore and Folk Literature in this bibliography have been analyzed in terms of content.