Futbolcularda floss band kullanılarak yapılan kalf kası egzersizlerinin kalf kası performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation if the calf muscle exercise effect on calf muscle performance for football players using floss band
- Tez No: 646327
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Futbol içerisinde sayısız beceri, fiziksel, teknik, taktik ve sosyolojik yeteneklerin ve performansların sahaya yansıtıldığı bir oyundur. Yeteneklerin sahaya yansıtılmasında temel faktör performans olup son yıllarda performans gelişimi üzerine yeni yöntemler denenmektedir. Bu yöntemlerden biri olan Floss band egzersizi doku üzerinde kompresyon ve vasküler oklüzyon oluşturarak ağrı, ödem ve gecikmiş kas ağrısı üzerinde etkili olmaktadır. Bununla birlikte floss bandın ayak bileği uygulamalarında eklem hareket açıklığını arttırarak sıçrama ve sprint performanslarını geliştirdiği bildirilmiş fakat kas performansına etkisi araştırılmamıştır. Amaç: Çalışmanın amacı rutin antrenman programına eklenen floss band ile yapılan kuvvet egzersizlerinin kas kuvveti, sıçrama performansı ve kas torkuna etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: İki futbol takımı (n=40) randomize olarak, floss band eğitim grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olacak şekilde ikiye ayrıldı. Floss band grubundaki oyunculara floss band ağrı eşiği 7/10 olacak şekilde gerdirilerek sarılarak, kontrol grubunundaki sporculara ise band uygulaması yapılmadan haftada 3 gün dört hafta boyunca 10 tekrarlı 5 set halinde topuk yükseltme ve düşürme egzersizleri yaptırıldı. Çalışma öncesinde ve 4 hafta sonunda el dinomometresi ile maksimum istemli izometrik kas kontraksiyonu, havalı fitnes ekipmanı ile kas torku değerlendirildi. Ayrıca sıçrama performansını değerlendirmek için tek adım ve üç adım sıçrama testleri kullanıldı. Bulgular: 4 haftanın sonunda her iki grupta da plantarfleksiyon kas kuvveti, plantarfleksiyon torku, tek adım ve üç adım sıçrama testlerinde gelişme görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is a game in which countless skills, physical, technical, tactical and sociological skills and performances are reflected on the field. The main factor in reflecting the talents to the field is performance and new methods on performance development have been tried in recent years. One of these methods, Floss band training, creates compression and vascular occlusion on the tissue and affects pain, edema and delayed muscle pain. However, the floss band has been reported to increase the range of motion of the ankle and improve its jumping and sprint performances, but its effect on muscle performance has not been investigated. Objective: The aim of the study is to examine the effect of the strength exercises performed with floss tape added to the routine training program on muscle strength, jumping performance and muscle peak torque. Material and Method: Two football teams (n = 40) were randomly divided into two groups: floss band training group (n = 20) and control group (n = 20). In the floss band group, the floss band was stretched by stretching the pain threshold to 7/10 and the athletes in the control group were given heel raising and lowering exercises in 5 sets with 10 repetitions for 3 days a week for four weeks without tape application. Maximum voluntary isometric muscle contraction with hand dynamometer and muscle peak torque with air fit equipment were evaluated before and after the study. In addition, one-step and three-step jump tests were used to evaluate the jumping performance. Results: At the end of 4 weeks, both groups showed improvement in plantar flexion muscle strength, plantar flexion peak torque, one-step and three-step jump tests.