Evlilik uyumunu yordamada narsistik kişilik özelliklerinin ve bağışlayıcılığın rolü
The role of narcissistic personality traits and forgiveness on predicting marital adjustment
- Tez No: 646350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN KARAKÖSE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bireylerin kişilik özelliklerinin evlilik uyumu ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Kişiler arası problemler ile karakterize olan narsistik kişilik özelliklerinin, evlilik uyumu üzerindeki etkisi literatürde göze çarpmaktadır. Sağlıklı bir iletişim için gerekli görülen bağışlayıcılık, evlilik uyumunu etkileyen bir diğer önemli kavramdır. Narsistik kişilik özellikleri, evlilik uyumu dışında, bağışlayıcılık ile de yakından ilişkilidir. Narsistik kişilik özellikleri, bağışlayıcılık ve evlilik uyumu değişkenlerini incelemek, bu değişkenler arası ilişkinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu araştırmanın amacı evlilik uyumunu yordamada narsisistik kişilik özellikleri ve affediciliğinin rolünü ortaya koymaktır. Araştırmaya 345 evli birey (183 kadın, 162 erkek) katılmıştır. Katılımcılara Sosyo-demografik Veri ve Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri (NKE-16), Evlilikte Bağışlama Ölçeği-Olay (EBÖ-O) ve Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ile oluşturulmuş anket bataryası online olarak sunulmuştur. Sosyo-demografik değişkenlerin değerlendirilmesi için betimleyici analizler, sosyo-demografik değişkenlerin bağımlı ve bağımsız değişken üzerindeki etkilerini incelemek için t-testi analizi, hipotezleri test etmek için ise korelasyon, basit doğrusal ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre, narsistik kişilik özellikleri evlilik uyumu üzerinde yordayıcı bir role sahip olmamasına karşılık; Evlilikte Bağışlama Ölçeği'nin yardımseverlik alt boyutu pozitif, uzaklaşma alt boyutu ise negatif yönde anlamlı olarak evlilik uyumunu yordamaktadır. Ayrıca narsistik kişilik özellikleri, Evlilikte Bağışlama Ölçeği misilleme alt boyutunu pozitif yönde anlamlı olarak yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that the personality traits of individuals are closely related to marital adjustment. The impact of narcissistic personality traits characterized by interpersonal problems on marital adjustment, has been highlighted in the literature. Forgiveness in marriage is another important concept that affects marital adjustment. Besides the marital adjustment, narcissistic personality traits are closely related to marital forgiveness. Examining the narcissistic personality traits, marital forgiveness, and marital adjustment variables will help to understand the relationship between these variables. The aim of the study is to investigate the role of narcissistic personality traits and marital forgiveness in predicting marital adjustment. In addition to this, the relationship between the variables were also examined. Participants consisted of 345 married individuals (183 women, 162 men). Sociodemographic Form, Narcissistic Personality Inventory (NPI-16), Marital Forgiveness Scale-Event (MFS-E), and Dyadic Adjustment Scale (DAS) were given the participants via an online survey platform. Descriptive analyses to determine socio-demographic variables, t-test to examine the effects of the socio-demographic variables on independent and dependent variables, correlation, simple linear and multiple regression analyses to test hypotheses were conducted by SPSS Statistics. The results demonstrate that narcissistic personality traits did not predict marital adjustment. In contrast, the benevolence dimension of marital forgiveness scale positively and significantly and avoidance dimension of the marital forgiveness scale negatively and significantly predict the marital adjustment. Furthermore, narcissistic personality traits positively and significantly predict the retaliation dimension of marital forgiveness.