Hiler ve mediastinal lenf nodlarının tanısında endobronşiyal ultrasonografi elastografisinin rolü
The role of endobronchial ultrasonography elastography in the diagnosis of hilar and mediastinal lymph nodes
- Tez No: 646398
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Endobronşiyal Ultrasonografi-Transbronşiyal İğne Aspirasyonu (EBUS- TBİA) mediastinal lenf nodlarının patolojik tanısında yüksek tanı verimine sahip minimal invaziv tanı yöntemidir. EBUS-TBİA'nın tanı veriminde uygun lenf nodunun seçilmesi önemlidir. Uygun lenf nodunun seçiminde EBUS işlemi sırasında çeşitli sonografik bulgular tanımlanmış olup bu bulguların tanısal verimi çeşitli çalışmalarda değişkenlik göstermektedir. Doku sıkıştırılabilirliğini değerlendiren elastografi lenf nodlarının değerlendirilmesinde yeni bir sonografik yöntemdir. Çalışmamızda mediastinal ve hiler lenf nodlarının tanısında EBUS-elastografisinin tanısal veriminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif çalışma 01/10/2019-15/11/2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bronkoloji Ünitesinde yürütüldü. Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve/veya Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) tetkiklerinde mediastinal ve/veya hiler lenf nodları saptanan ve EBUS endikasyonu konulan 131 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik bulguları ve örneklenen lenf nodunun toraks BT kısa aks boyutu, PET/BT'de SUVmax değeri, EBUS sonografik özellikleri, EBUS elastografi bulguları kaydedildi. Hedef lenf nodu EBUS elastografisi renk dağılım bulgularına göre 3 kategoride skorlandı ve gerinim oranı (GO), ilgili bölge ile birlikte normal doku baz alınarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 131 hastanın yaş ortalaması 55.86±13 olup 76'sı (%58) erkek ve 55'i (%42) kadındı. Farklı lenf nodu istasyonlarından 219 lenf nodu örneklendi. Yetmiş beş (%34.2) lenf nodunun patolojik tanısı malign, 144 (%65.8) lenf nodunun patolojik tanısı ise benigndi. Patoloji sonuçları ile karşılaştırıldığında EBUS B-mod (lenf boyutu ≥ 1 cm + yuvarlak + sınırları belirgin + hipoekojen) ile değerlendirmenin duyarlılığı %65.33, özgüllüğü %63.19, pozitif öngörü değeri (PPV) %48, negatif öngörü değeri (NPV) %77.8 ve tanısal değeri %64 idi. EBUS elastografisi tiplendirmesine göre değerlendirildiğinde 94 (%42.9) lenf nodu Tip1, 47 (%21.5) lenf nodu Tip2 ve 78 (%35.6) lenf nodu Tip3 idi. Lenf nodlarının patolojik tanıları ile EBUS elastografi bulguları karşılaştırıldığında lenf nodlarının tiplendirilmesine göre Tip 1 lenf nodları benign ve Tip 3 lenf nodları malign kabul edildiğinde duyarlılık %94.12, özgüllük %86.54, PPV %82.1, NPV %95.7, tanısal değeri %89.5 idi. Lenf nodlarının ortalama GO'su 35.33±46.10 idi. Elastografide GO için cut off 5.06 alındığında duyarlılık %94.67, özgüllük %75.69, PPV %67, NPV %96.5, tanısal doğruluk %82.2, AUC ise 0.867 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Endobronchial Ultrasonography-Transbronchial Needle Aspiration (EBUS-TBNA) is a minimally invasive diagnostic method with high diagnostic yield in the pathological diagnosis of mediastinal lymph nodes. It is important to choose the appropriate lymph node in the diagnosis yield of EBUS-TBNA. Various sonographic findings have been identified during the EBUS procedure in the selection of the appropriate lymph node, and the diagnostic yield of these findings differs in various studies. Elastography, which evaluates tissue compressibility, is a new sonographic method for evaluating lymph nodes. In our study, we aimed to evaluate the diagnostic yield of EBUS-elastography in the diagnosis of mediastinal and hilar lymph nodes. Materials and Methods: A single-center, prospective study was conducted in the Broncology Unit at the University of Health Sciences Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between 01/10/2019 - 15/11/2019. One hundred thirty one patients who were indicated for EBUS and found to have mediastinal and/or hilar lymph nodes in Computed Tomography (CT) and/or Positron Emission Tomography-Computed Tomography (PET/CT) scans, were included in the study. Demographic findings of the patients and short axis size on thoracic CT, SUVmax value in PET/CT, EBUS sonographic features, EBUS elastography findings of the sampled lymph node were recorded. Target lymph node was scored in 3 categories according to EBUS elastography color distribution findings, and the strain ratio (SR) was calculated based on normal tissue with the relevant region. Results: The average age of 131 patients included in the study was 55.86 ± 13, of which 76 (58%) were male and 55 (42%) were female. Two hundred nineteen lymph nodes were sampled from different lymph node stations. The pathological diagnosis of seventy-five (34.2%) lymph nodes was malignant, and the pathological diagnosis of 144 (65.8%) lymph nodes was benign. When compared EBUS B-mode findings (lymph size ≥ 1 cm + round + distinct margin + hypoechogenic) with pathological results, sensitivity was 65.33%, specificity 63.19%, positive predictive value (PPV) 48%, negative predictive value (NPV) 77.8% and diagnostic yield was 64%. When evaluated according to EBUS elastography typing, 94 (42.9%) lymph nodes were Type 1, 47 (21.5%) lymph nodes were Type 2 and 78 (35.6%) lymph nodes were Type 3. When the pathological diagnoses of lymph nodes and EBUS elastography findings were compared, while Type 1 lymph nodes were considered to be benign and Type 3 lymph nodes to be malign, values for sensitivity 94.12%, specificity 86.54%, PPV 82.1%, NPV 95.7% and with the diagnostic yield of %89.5. Average SR of the lymph nodes was 35.33±46.10. The values for sensitivity 94.67%, specificity 75.69%, PPV 67%, NPV 96.5%, diagnostic yield 82.2% and AUC was 0.867 when cut off 5.06 was taken for SR in elastography.