Türkiye'de yat ve marina işletmelerinin temel sorunları üzerine bir araştırma
A study on the problems of basic and yacht marina operations in Turkey
  1. Tez No: 646426
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Turizm, İşletme, Marine, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Turizm hizmet ve çeşitliği içerisinde yer alan yat ve marina işletmeciliği her geçen gün önem ve cazibesini artırmaktadır. Deniz turizmin bu alandaki gelişmeleri yadsınamayacak kadar hızla süregelerek devam etmektedir. Dünya üzerinde uzun sahil şeridine sahip ülkelerin içerisinde yer alan Türkiye'de 8333 kilometre uzunluğu ile sektörde varlığını geç ispat etmiş ülkelerden biri olarak yer almaktadır. Fakat geç kalmışlık yenilenmiş olan teknoloji, hizmet ve ürün özelliklerini kullanılmasını kolaylaştırmış ülkeyi cazibe merkezlerinden birisi yapabilmiştir. Tarihinden günümüze anadolu diye tabir edilen bu topraklar bir çok kültür ve medeniyeti içinde barındırmıştır. Kökleri Türklerin ana yurduna dayanan milletlerin gözdesi olmaya devam edecek cazibesi gün geçtikçe artacaktır. Coğrafi konum itibari ile dört mevsimin yaşandığı ülkede turizmin her türlü aktivitelerini yaşamak mümkündür. Bu bağlamda; Marina işletmelerinin meydana getirdiği katma değer ve ekonomik hacminin yüksek oluşu sebebiyle, bilhassa gelişmekte olan ülkelerin turizm hizmetlerini tanıtmak veya bu hizmetleri gerçekleştirmek üzere, farklılaşan tüketici arzu, istek ve ihtiyaçlarını karşılamak adına rekraasyonel ve inovatif faaliyetler gerçekleştirmektedirler. Bu yapı turizmin her alanında olduğu üzere sunulan hizmetleri çoğaltmakta, çeşitlendirmekte ve ister istemez sektördeki destinasyon sayısını artırmaktatadır. Ülkelerin çekicilik ve cazibe merkezi haline gelebilmeleri için bu yarış içerisinde, turizm faaliyet alanında yer alan diğer aktörler ile senkron bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeleri ve birlikte hareket etmeleri, destinasyonun dolayısıyla ülkenin başarısını yükseltebilecektir. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki turizmin gelişmesi adına, deniz turizmi içerisinde yer alan yat ve marina işletmeciliğinin temel sorunlarının belirlenmesine ışık tutmaktır. Bu amaçla kesfedici mülakat tekniği uygulanmış, nitelendirici incelemeler yapılarak literatür taraması sonucunda nitel arastırmalar gerçeklestirilmistir. Öncelikle yat ve marina işletmelerinin sorunlarına ilişkin literatür taraması yapılarak içsel, çevre ile ilişkisel, tüm marinaları içeren bütünlesik, sosyal olarak toplumu ilgilendiren değişkenler saptanmıstır. Araştırma analizlerinden elde edilen bulgularda marina işletmelerinin bir çok çeşitli sorunlarının olduğu tespit edilmektedir. Çalışmada sorunlara ilişkin tespitlerden sonra önerilerde bulunarak gelecekte yapılacak çalışmalarada yol gösterici olabilecektir. Sorunları bilinen bir sektör çözümlerini de beraber getirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Yacht and marina management, which is among the tourism services and diversity, is increasing its importance and attraction day by day. The developments of sea tourism in this field continue with undeniable speed. One of the world's longest coastal strip is located in one of the countries with Turkey in late 8333 kilometers in length have proved the existence of the country in the sector. However, delayedness has facilitated the use of renewed technology, service and product features, making the country one of the attraction centers. Anatolian lands have hosted many civilizations since its history. Its attraction, which will continue to be the favorite of the nations whose roots originate in the homeland of the Turks, will increase day by day. It is possible to experience all kinds of tourism activities in the country where there are four seasons by geographical location. In this context; Due to the high added value and economic volume created by the marina companies, they carry out recreational and innovative activities in order to meet the different consumer desires, wishes and needs, especially in order to promote or perform tourism services of developing countries. This structure increases, diversifies and necessarily increases the number of destinations in the sector, as in all areas of tourism. In order for the countries to become a center of attraction and attraction, continuing their activities and acting together with other actors in the field of tourism activities in this race may increase the country's success due to the destination. The main objective of this research, for the development of tourism in Turkey, or located within the marine tourism and to highlight the determination of the basic problems of marina operations. For this purpose, exploratory interview technique was applied, qualitative studies were conducted and qualitative researches were conducted as a result of the literature review. Firstly, literature reviews related to the problems of yacht and marina enterprises were determined, and variables that are internal, environmentally related, integrated with all marinas, and socially relevant to society In the findings obtained from the research analysis, it is determined that the marina enterprises have many different problems. It can be a guide for future studies by making suggestions after determination of problems in the study. Able to bring together industry solutions with known problems