Türkiye'de yat turizminin coğrafya açısından irdelenmesi
The scrutinization of yatch tourism in Turkey in geopraphical aspect
- Tez No: 127864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Turizm, daha çok gelişmiş ülkelerde oturmuş bir yapıya sahipse de gelişen ülkelerin de son yıllarda kalkınma amacı ile turizme umut bağladıkları bir gerçektir. Türkiye'nin kalkınmasında sanayi ve ihracatının yanında turizmin de büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü sanayileşmek ve sanayi kurup çalıştırmak için döviz gerekmektedir. Bu döviz akışının büyükçe bir kısmı da turizmden elde edilebilir. Bu açıdan turizim, kalkınmanın ihmal edilmez bir unsuru olarak görülmektedir. Turizm döviz akışını ve yabancı sermaye girişini artıması, ulusal gelire olumlu etkileri, istihdama katkısı, ek ihracat özelliği göstermesi, sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandırması, altyapının gelişmesinde rol oynaması, fiziksel çevreyi güzelleştirmesi, hizmet üretiminin yanısıra mal üretimini de artırması ve bölgesel kalkınmayı hızlandırması nedenleri ile gerçek bir kalkınma modelinin temel taşlarından biri olarak kabul etmelidir. Yat turizmi konusunda baştan itibaren sağlıklı ve uzun vadeli planlar yapılmayarak, hedeflerin belirlenmemiş olması ve günü kurtarma fikri yat turizminin istikrarsız ve sağlıksız büyümesine yol açmıştır. Bu yönde iyi niyetli bazı girişimler sonuşsuz kalmış veya olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de olmuştur. Örneğin; yatçılığın gelişimini sağlamak ve Türkiye'nin bu alanda tanıtımını yapmak üzere ülkemizde faaliyet göstermelerine izin verilen yabancı işletmeler, günümüzde yerli yat işletmelerinin büyük bir kısmı tarafından istenmemektedir. Bu durumun oluşmasında en büyük etken şüphesiz yabancı işletmelere tanınan mali kolaylıklar ile haksız rekabet şartlarının varlığıdır. Yat işletmelerimizin yurt dışı pazarlarda hizmetlerini tanıtacak ve satacak şekilde henüz etkin bir kooperatif, birlik ya da 223J* m § benzeri bir organizasyon kuramamış olmaları, bu pazarlarda tur operatörlerinin egemenliği altında kalmalarına yol açmaktadır. Bu ise, elde ettikleri kazancın önemli bir kısmının aracı işletmelerde kalması sonucunu doğurarak yerli yat işletmelerimizi zayıf düşürmektedir. Belki ilk yapılması gereken şey yat işletmelerimini tur operatörlerinin bir taşeronu gibi çalışmaktan kurtarmaktır, yat turizmine milli turizm politikası içinde yer verilmesi ve sorunlarının çözülerek geliştirilmesi ile; yat bağlama kapasitesi olarak Akdeniz'de önemli bir paya sahip olan ülkemizin ödemeler dengesinin sağlanması, istihdamın artırılması, milli gelire katkı, diğer sektörlerin, tanıtılması, eğitim ve kültür seviyesinin artırılması, çevre bilincinin oluşması, dünya barışma katkıda bulunulması gibi ekonomik ve sosyal konularda olumlu sonuçlar elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Although tourism sector is stabilized in developed countries, it is obvious that developing countires expect many for their progress. Tourism has a certain role in the development of Turkey as it's industry and export since the industralisation needs foreign exchange. This currency flow is sustained largely in tourism which makes it a non-neglectible component of development. The positive effect on national income, employment,socioeconomic and cultural development, environment, export, consumption of goods and services are some causes taht makes tourism a significant model of development. Since there is not a long term planning in yacht toursim and the lack of targetting lead an unstable and unhealthy development. Some attempts were without any outcome or even have negative marks. For example foreign companies which are let in order to advertising the country are not welcomed by domestic companies because of financial facilities that arrouse uneven circumstances. Without having any union or a strong organisation for marketing and sales in the world, the market is under the control of foreign tour operators. That means high costs are paid to these agencies which weakens our domestic yatch companies. One of the first things to do must be to rescue our companies dominated by these monopolic international operators. By making yacht tourism a part of national tourism policy and solving the problems, our country which has a high capacity of marine in Mediterranean can have an outstaning balance of payments, increasing employment, national income, education and culture, environment sensitivity, helping the advertising of many domestic sectors and a major help to world peace.