Anaokulu yöneticilerinin eleştirel düşünme eğilimleri
Critical thinking dispositions of kindergarten administrators
  1. Tez No: 646428
  2. Yazar: BÜŞRA TURKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada varılmak istenen amaç İstanbul İlinde bulunan resmi ve özel anaokullarında görev yapan okul yöneticilerinin eleştirel düşünme eğilimlerini ve bu eğilimleri cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve yöneticilik kıdemi değişkenlerine göre farklılaşmalarını belirlemektir. Araştırmanın çalışma evrenini 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde görevini icra eden 146 anaokulu yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmamız nicel bir araştırmadır. Araştırma evreni olarak bağımsız anaokulları il milli eğitim müdürlüğünün internet sitesine girilerek tespit edildikten sonra örnekleme yoluna gidilmiştir. Araştırmamızda küme örnekleminden yararlanılmıştır. İstanbuldaki bağımsız anaokullarının listesi çıkarılmış, listedeki anaokulu yöneticilerinin isimleri yazılmış ve ölçekler ulaştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırmanın ismini ve amacını belirten sunuş mektubu, yönetici bilgi formu ve Çetin ve Özgenel (2018)'in birlikte oluşturduğu Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (MEDEÖ) kullanılmıştır. Veri toplama aracının geçerliliği için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Güvenirlik için Cronbach Alpha değerine bakılmıştır. Normallik analizi için Kolmogorov-Smirnov Testi yapılmıştır. Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği ortalamalarının demografik özelliklere göre fark analizlerine ilişkin sonuçlar; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve yöneticilik kıdemine göre önce eleştirel düşünme boyutları puanının ve toplam puanın bu özelliklere göre fark analizleri yapılmıştır. Normallik testi olan Kolmogorov Smirnov'dan sonra ikili gruplar arasındaki farkı için kadın ve erkek Bağımsız Örneklem T Testi analizi, ikiden fazla gruplar arasındaki yaş, eğitim durumu ve yöneticilik kıdemi için ise One Way ANOVA testi analizi kullanılmıştır. Boyutların ikili gruplar analizi için Mann Whitney U, ikiden fazla grup arasındaki farkı için ise Kruskal Wallis Testi analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi için p< .05 dikkate alınmıştır. Araştırmada anaokulunda görevini icra eden okul yöneticilerinin eleştirel düşünme eğilimleri düzeyinin ortalamanın üzerinde ve yüksek olduğu; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve yöneticilik kıdemine baktığımızda sadece cinsiyette anlamlı biçimde farklılaşma gösterdiği saptanmıştır. Kadın anaokulu yöneticilerinin erkek anaokulu yöneticilerine göre eleştirel düşünme eğilimi düzeyi daha yüksektir. Araştırmaya katılan kadın anaokulu yöneticileri daha gönüllü ve daha etkin oldukları belirlenmiştir. Anaokulu yöneticilerinin eleştirel düşünme eğilimleri düzeyi ile demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öte yandan cinsiyet ve eleştirel düşünme eğilimleri boyutlarından kanıt arama ve sistematiklik arasında anlamlı bir ilişki vardır. Eğitim durumu ve akıl yürütme boyutu arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimleri düzeyi arttıkça eğilimlere bağlı olarak bu becerilerinde kendilerini önemli düzeyde yetkin ve faal görmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the critical thinking dispositions of administrators working in public and private kindergartens in the Istanbul province. The critical thinking disposition of kindergarten administrators is to determine whether they differ according to age, gender, education level and seniority. For this purpose, Marmara Critical Thinking Dispositions Scale was applied to 146 people working in private and public kindergartens in Istanbul. The website of the Istanbul Provincial Directorate of National Education was accessed and administrators were reached after the preschool list was made. The total score obtained from the sub-dimensions (Reasoning, Judgment, Finding Evidence, Searching for Truth, Open Mindedness, Systematicity) of the Marmara Critical Thinking Disposition Scale was evaluated. T-test, one-way ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman Rho correlation analysis were used for statistical analysis of the study. According to the research results, the critical thinking tendencies of school administrators working in kindergartens were high. It was determined that there is a significant difference between the critical thinking dispositions of the kindergarten administrators and the gender factor. The relationship between critical thinking scores and demographic characteristics of kindergarten administrators was examined and no significant relationship was found between critical thinking dispositions and demographic variables. As a result of the research, it is suggested to conduct studies with qualitative method about critical thinking dispositions. Kindergarten administrators were given critical thinking disposition and seminar program suggestions before and after service. Administrators were advised to engage in projects and social activities in schools.