Mustafa Kâ'il Efendi'nin Nâme-i 'Aşk adlı Mesnevisi (İnceleme - metin)
Mustafa Kā'il Efendi'nin 'Nâme-i 'Aşk' adli mesnevisi (Analysis-review)
  1. Tez No: 646449
  2. Yazar: ÖMER FARUK KIZKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİD NAZAR MAHDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın konusunu, 18. yüzyılda yaşamış Mustafa Kā'il Efendi'nin Nâme-i 'Aşk adlı mesnevi nazım şeklinde yazılan eserinin incelenmesi oluşturmaktadır. Eserde hikayeler, mesnevi nazım şeklinin özgünleştiği ve milli bir kimlik aldığı 18. yüzyılda, tasavvufun temel konularından olan mecâzî ve ilâhi aşk kavramlarını merkeze alarak işlenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında mesnevi hakkında çok genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde hakkında çok bilgiye sahip olmadığımız Mustafa Kā'il Efendi'nin hayatı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde eserin tanıtımı, muhteva özellikleri, eserin dikkat çeken yönleri incelenmiş ve nüsha bilgileri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise müellif hattıyla yazılmış olan nüsha esas alınarak metin, transkripsiyonlu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the examing Mustafa Kā'il Efendi piece of work Nâme-i Aşk. In the eighteenth century, when the mesnevi became unipue and a national identity, the stories in the work were centered on the concepts of metaphorical and divine love. In the introduction of the study, general information about mesnevi is provied. In the first chapter, the life of Mustafa Kā'il Efendi, whom we do not know much about, was tried to be revealed. In the second chapter, the presentation of the work, the content properties, the remarkable aspects of the work are examined and the copy information is revealed. In the third chapter, the text is given as a transcript based on the copy written with the author hand.