1989 yılı ve sonrasında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelen göçlerin yerleşmelere olan mekansal etkilerine bir örnek: Bursa şehrindeki göçmen konutları
An example for the spatial effects in settlement of Turkey-oriented migration from Bulgaria in and after the year 1989: migrant houses in the city of Bursa
- Tez No: 646477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YAMAN KOCADAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
1989 yılı ve sonrasında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelen göçmenlerin, Bursa ilinde meydana getirdikleri yerleşmelerin çevre üzerindeki mekansal ve kültürel yansımalarını ortaya koymak tezimin amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Görükle ve Kestel'de yer alan göçmen konutları incelenmiştir. Göçmen Konutları'nın kendine özgü atmosferinin oluşmasında etkili olan unsurlar tespit edilerek, göçlerin mekan üzerindeki etkilerini araştırmak tezimin ana hedefi olmuştur. Tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal çerçeve ele alınmış; göç, göç türleri, uluslararası göçe neden olan faktörler ve göç kuramları açıklanmıştır. Bu başlıklardan en önemlisi tezimin de konusunu oluşturan uluslararası göçe neden olan faktörlerdir. İkinci bölümde tarihsel süreçte, Bulgaristan'da Türk Varlığı'nın zamansal değişimi ve Türk nüfusunun mekansal dağılımı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde 1878 – 1989 yılları arasında yaklaşık olarak bir asırlık zaman diliminde Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelen göçler dönemlere ayrılmış, neden ve sonuçlarıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Bursa'nın yerleşme planı ele alınarak, Bursa'nın gelişmesinde göçlerin yeri ve önemine değinilmiş, Bursa'da göçmen sayısının zamansal ve mekansal dağılımları açıklanmıştır. Beşinci bölümde, 1989 ve sonrasında Bulgarsistan'dan Bursa'ya gelen göçmenlerin yerleşmelere olan sosyal ve mekansal etkileri Bursa'nın Görükle ve Kestel ilçelerindeki göçmen konutlarında yapılan anket çalışmalarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to reveal the spatial and cultural reflection of the settlement the migrants from Bulgaria to Turkey in and after the year of 1989 created on the environment. For this purpose, migrant dwellings in Görükle and Kestel have been examined. The main target of the article was to determine the factors that affect the formation of the unique atmosphere of the Immigrant Houses and to investigate the effects of migrations on the space. The thesis consists of five chapters. In the first part, the conceptual framework is discussed; migration, migration types, international migration factors and migration theories are explained. The most important of these topics is the factors that cause international migration, which is also the subject of my thesis. In the second chapter, the temporal change of the Turkish presence in Bulgaria and the spatial distribution of the Turkish population in the historical process have been discussed. In the third chapter, the migrations from Bulgaria to Turkey between 1878 and 1989, almost a century, have been divided into periods and examined with their causes and consequences. In the fourth chapter, settlement plan of Bursa has been addressed and the place and importance of migrations in the development of Bursa have been mentioned, and the temporal and spatial distributions of the number of migrants in Bursa have been explained. In the fifth chapter, the social and spatial effects of the immigrants who came to Bursa from Bulgaria in 1989 and afterwards have been tried to be demonstrated through surveys conducted in the migrant dwellings of Görükle and Kestel districts of Bursa.