Osmanlı'da emek tabanlı hareketler: Grevler ve örgütler (1839- 1923)
Labour based novements in ottoman: Strikes and organizations (1839- 1923)
- Tez No: 646481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında Osmanlı işçi hareketleri ile birlikte Osmanlı'da kurulan işçi örgütlenmeleri ve sosyalist örgütler anlatılmış, Osmanlı işçi sınıfının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu bağlamda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yenilik ve reform hareketlerine değinilerek Osmanlı'da modern anlamda işçi sınıfının ortaya çıktığı tarihsel şartlar ortaya konulmuş, imparatorluğun reform hareketleri sonrasında geçirdiği siyasi, ekonomik ve sosyal değişimlere yer verilmiştir. İncelemenin kavramsal olarak anlatılması adına işçi ve sınıf kavramları, sosyalizmin erken dönem ideolojik yaklaşımları ve işçi sınıfını ortaya çıkaran tarihsel süreç ele alınarak konunun çerçevesi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labour associations and socialist organizations established in the Ottoman Empire, together with the Ottoman labour movements, are explained, and the historical development of the Ottoman working class is examined in this thesis. In this context, the modernization and reform movements in the Ottoman Empire have been mentioned, and historical conditions in which the working class emerged in the modern sense have been revealed. In addition, the political, economic and social changes in the Empire after the reform movements were analysed. Within the scope of the conceptual framework of the study, the concepts of worker and class, ideological approaches in the early period of socialism, and the historical process that the working class came to the fore are explained as well.