Dilsiz kaval icrasında alterasyon ve süsleme işaretlerinin incelenmesi
Investigation of alteration and ornament signs in kaval
- Tez No: 646480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Anadolu'da, dilsiz kavalın tanımı, tarihçesi yapısal özellikleri, yörelere göre farklılık gösteren çalım teknikleri üzerinde alterasyon ve süsleme işaretleri incelemesi yapılmıştır. Kaval Anadolu'da önemli bir yer edinmiş ve çok eski dönemlerden beri var olmuş bir enstrümandır. Dilli ve dilsiz olmak üzere sınıflandırılmaktadır ve her birinin iki farklı perde yapısı bulunmaktadır. Çalışmada çalış teknikleri hakkında dilli kaval için horlatmalı ve düz olmak üzere iki çalım tekniği olduğu ve dilsiz kaval için de 1. Ve 2. Pozisyon çalım tekniği olduğu belirtilmiştir ve bu teknikler açıklanmıştır. Dilsiz kaval için de yine ayrıca horlatmalı çalım tekniğinin olduğu belirtilmiştir. Dilsiz kaval üzerinde belirtilen tekniklerin alterasyon işaretleri ile ifadesi örneklerle açıklanmış yöresel tavırlara göre farklılık gösteren çalımların nota üzerinde gösterimi alterasyon ve süsleme işaretleri ile kaval icrasına göre ele alınmıştır. Yapılan çalışmada Anadolu'da yörelere göre kaval çeşitleri hakkında bilgi verilip konu üzerine dilsiz kaval için yapılmış metodolojik çalışmalarda alterasyon ve süsleme işaretlerinin icracının yöresel tavırları bozmadan aktarımı ve çalınacak eserlerin kaval çalım şekline göre nota üzerinde ifade edilmesinin, incelenmesinin kaval icrasında ve eğitiminde katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this article, the definition, history and structural characteristics of dilsiz kaval in Anatolia are studied on alteration and ornamental signs on playing techniques that differ according to the regions. Kaval has an important place in Anatolia and has existed since ancient times. It is classified as dilli and dilsiz, and each has two different pitch structures. In the article, it is stated that there are two playing techniques for snoring and flat for dilli kaval, and for dilsiz kaval there are 1st and 2nd position playing techniques and these techniques are explained. It was also stated that there was also a snoring (horlatma) technique for the dilsiz kaval. The alteration signs and the expression of the techniques mentioned on dilsiz kaval are shown according to the regional attitudes explained in the examples. In this article, it is thought that the performance of alteration and ornamental signs of the alteration and ornament signs without disturbing the local attitudes and the expression of the works to be played on the note in kaval performance and education will be contributed in the training of kaval.