Mesleki açık öğretim liseleri programının Hammond program değerlendirme modeli doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of vocational open education high school programs in Hammond program evaluation model
  1. Tez No: 646482
  2. Yazar: SİBEL KÜÇÜKKAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı mesleki açık öğretim liseleri programlarının Hammond program değerlendirme modeli doğrultusunda değerlendirilmesidir. Araştırmada karma araştırma desenlerinden yakınsayan paralel karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını mesleki açık öğretim liselerinde görevli öğretmen/yöneticiler ile mesleki açık öğretimde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Nicel araştırma katılımcılarını mesleki açık öğretimde görev yapan 9'u kadın, 77'si erkek 86 öğretmen/yönetici ve mesleki açık öğretimde öğrenim gören 398 öğrenci oluşturmaktadır. Anketi yanıtlayan öğrencilerden cinsiyetlerini belirtenlerin 148'i kadın, 242'si ise erkek öğrencilerden oluşmaktadır. 8 kişi ise cinsiyetini belirtmemiştir. Araştırmanın nitel katılımcıları ise 3 öğretmen/yönetici ve 9 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler ve anketler aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca araştırma süreci boyunca araştırmacı tarafından araştırma günlükleri yazılmıştır. Nitel verilerin analizinde ikinci düzey tümevarım analizi kullanılmıştır. Nicel boyutta kullanılan anketler ise istatistik çözümleme programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Hammond program değerlendirme modelinin temel boyutu olan öğretim boyutunun organizasyon, içerik, yöntem ve imkân alt boyutlarında elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate vocational open education high schools programs in accordance with the Hammond program evaluation model. The study was conducted through convergent parallel mixed method design. The participants are teachers/administrators in vocational open education high schools and students studying in vocational open education. The quantitative participants are 9 women, 77 male teachers/managers and 398 students studying in vocational open education. Of the students who answered the survey, 148 of them were female and 242 were male students. 8 did not specify gender. Qualitative participants are consist of 3 teachers/administrators and 9 students. In the study, the data was collected through semi-structured individual interviews and surveys. In addition, research logs were written by the researcher during the research process. Second-level induction analysis was used in the analysis of qualitative data. Surveys used in quantitative dimensions were analyzed in the statistical analysis program. As a result of the study, the findings of the organisational, content, method and possibilities as of the teaching dimension, which is the basic dimension of the Hammond program evaluation model, were presented.