Tahir Karauğuz ve Zonguldak Basını'ndaki yeri
Tahir Karauguz and place in the Zonguldak press
  1. Tez No: 646491
  2. Yazar: ZAFER ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezde Tahir Karauğuz'un hayatı ve faaliyetleri incelenmektedir. Bilindiği gibi tarih araştırmalarında biyografi çalışmaları önemli bir yer tutar. Bugüne kadar Tahir Karauğuz hakkında bilimsel bir çalışmanın yapılmamış olması bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırma sürecinde Tahir Karauğuz'un hayatı, görev ve faaliyetleri belgelere dayanarak ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bütün eserleri ve hakkında yapılmış çalışmalar değerlendirilerek Karauğuz'un Türk Tarihi içerisindeki yeri ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile tarihimizde, Karauğuz'un yerinin belirlenmesi ve bu konudaki açığın kapatılması umulmakta, unutulmaya yüz tutmuş bir kahramanın hayatı anlatılarak tarihi gerçeklerin hatırlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after speaking of the author's life his activities will told. As is known, biography studies, holds an important place in the history research. So far there has not been a scientific study prepared for Tahir Karauğuz, it led us to this issue. We have studied Tahir Karauğuz's life, his duties and activities in detail the basis of the documents. We sought to determine the location of Karauğuz in Turkish History, all of the studies that evaluated all its works and works about him. Our history, this kind of work, we hope to close the gap on this issue by identifying the location of Tahir Karauğuz. The main aim of this study is to remind the life a forgotten hero and to reveal historical facts.