Adana ili Aladağ ilçesi ağız incelemesi
Dialect examination of Aladağ district of adana province
  1. Tez No: 646492
  2. Yazar: ZÜLEYHA AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalışmamızda Adana ili Aladağ ilçesi sınırlarında yaşamlarını sürdüren Yörük ve Türkmen halklarının ağız özellikleri incelenmiştir. İncelemede Aladağ ilçesi ve köylerine gidilerek çeşitli derlemeler yapılmıştır. Bugün proje halinde olan“Ağız Atlası”na katkı sağlanması amacıyla ilçede yaşayan topluluk, dil bilgisi ve kültürel yönden incelenmiştir. Çalışmamız, incelemeler sonucun da“ İnceleme, Metin ve Sözlük”kısımları olarak sınıflandırılmıştır. Metinler kısmında TDK'nın belirlediği transkripsiyon alfabesi kullanılmıştır. Ayrıca, inceleme kısmında Türk Yazı Dillerinde bulunan ve bulunmayan ünlülerin kısaca açıklamasına yer verilmiştir. Son olarak sözlük kısmında da ilçe sınırları içerisinden geçmişten günümüze kadar kullanılan kelimelere yer verilmiş ve kelimelerdeki ses değişimlerinin tespiti yapılarak hazırlanmıştır. Adana ili Aladağ ilçesi Ağız incelemesi çalışmasında, Adana ilinin Aladağ Merkez ilçesi ve çeşitli köyleri incelenerek maksadımıza uygun dil verilerinin derlemesi yapılmıştır. Konuşturulan kişilerin ilçe sınırlarına çıkmayan genellikle yaşlı nine ve dedelerin olmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect features of Yörük and Turkmen peoples living in Aladağ district of Adana province were examined. In the study, various compilations were made by going to Aladağ district and villages. The community living in the district was examined in terms of grammar and cultural aspects in order to contribute to the Mouth Map, which is currently in the project. Our study was classified as“Analysis, Text and Dictionary”sections. Transcript alphabet determined by TDK was used in the texts section. In addition, a brief description of the vowels in and out of Turkish Writing Languages was given in the examination section. Finally, in the dictionary section, the words used in the districts from past to present were included and prepared by determining the sound changes in the words. In the dialect study of Aladağ, central district of Adana province, various villages were examined and the language data were compiled suitable for our purpose. Attention was paid to the fact that the elderly people who were interviewed were elderly grandparents who did not go to the district boundaries.