Türkiye'de 2010–2019 yılları arasında eğitim örgütlerinde tükenmişlik sendromu üzerine yapılmış çalışmalara yönelik bir içerik analizi
A content analysis towards researchs on burnout syndrome conducted in educational organizations in turkey between 2010-2019
- Tez No: 646511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2010–2019 yılları arasında eğitim örgütlerinde tükenmişlik sendromu üzerine yapılmış doktora ve yüksek lisans tezleri ile makalelerin incelenmesi ve genel eğilimlerini belirlemeye yönelik bir içerik analizi çalışmasıdır. Nitel araştırma yöntemin kullanıldığı bu çalışmanın veri kaynağı olan tezler genel ağdan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi sitesinden“Eğitim Örgütlerinde Tükenmişlik Sendromu”ve“Tükenmişlik Sendromu”anahtar kelimeleri üzerinden tarama yapılarak tam metin olarak ulaşılabilen 17 doktora tezi ve 213 lisansüstü tezi üzerinden yürütülmüştür. Makaleler için (ULAKBİM) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi sitesinden“Eğitim Örgütlerinde Tükenmişlik Sendromu”ve“Tükenmişlik Sendromu”anahtar kelimeleri üzerinden tarama yapılarak tam metin olarak ulaşılabilen 82 makale üzerinden yürütülmüştür. Eğitim örgütlerinde tükenmişlik sendromu üzerine yapılan bu çalışmalar doküman incelenmesi yoluyla üniversite, anabilim dalı, yayımlandığı yıl, araştırma türü, danışman unvanı, cinsiyet, araştırma yöntemi, evren büyüklüğü, örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları, tezlerin makaleye dönüşme oranı ve yazıldığı dillere göre dağılımı açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular betimleyici analiz araçlarından frekans, yüzde değerleriyle açıklanmıştır. Daha sonra çizelgelerle bu çalışmalar sunulmuştur. Çalışmadan ulaşılan sonuçlar özetle aşağıdaki gibidir: • En fazla doktora tezi 2012, 2013, 2014 ve 2019 yıllarında, en fazla yüksek lisans tezi i 2019 yılında ve en fazla makale ise 2012, 2016 ve 2018 yıllarında yayımlanmıştır. • Çalışmalarda kullanılan dil en fazla Türkçedir. • Araştırmada elde edilen sonuçlara göre en fazla nicel yöntem kullanılmıştır. Nitel yöntemle yapılan çalışma sayısı çok azdır. • Tükenmişlik sendromu üzerine en çok çalışılan alanın eğitim bilimleri anabilim dalı olduğu görülmüştür. • Araştırmalarda örneklem grubu olarak, doktora tezlerinde akademisyenler, yüksek lisans tezleri ve makalelerde çeşitli branşlardan seçilmiş öğretmenler incelenmiştir. • Araştırmaların çoğunda 0-500 aralığı örneklem kullanmıştır. • Araştırmaların çoğu yüksek lisans tezidir. • Bulgulara göre en fazla kullanılan ölçme aracı ankettir. • Yapılan alanyazın taramasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tükenmişlik sendromunun uluslararası hastalık sınıflandırması listesine alındığı ve 2020 itibariyle mesleki bir olgu olarak tanımlandığı bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a content analysis to determine the overall trend of the examination of doctoral and master theses and articles on burnout syndrome in educational organizations conducted between 2010-2019 in Turkey. The data source of this study, in which the qualitative research method was used, was carried out on 17 doctoral theses and 213 master theses, which can be accessed in full text by scanning the keywords“Burnout Syndrome in Educational Organizations”and“Burnout Syndrome”from the website of the Council of Higher Education (CoHE) National Thesis Center. . The articles were conducted on 82 articles that can be accessed in full text by scanning the keywords“Burnout Syndrome in Educational Organizations”and“Burnout Syndrome”from the website of (TANaIC) Turkish Academic Network and Information Center. It was evaluated in these studies on burnout syndrome in educational organizations, by examining the documents, in terms of university, department, year of publication, research type, advisor title, gender, research method, population size, sample size, data collection tools, rate of turning theses into articles and their distribution according to the languages they were written. The obtained findings were explained with frequency and percentage values from descriptive analysis tools. Later, these studies were presented in charts. The results obtained from the study are briefly as follows: • The most doctoral theses were published in 2012, 2013, 2014 and 2019, the most master theses in 2019, and the most articles in 2012, 2016 and 2018. • The most used language in the studies is Turkish. • According to the results obtained in the research, quantitative method was used the most. The number of studies conducted with the qualitative method is very few. • It has been observed that the most studied field on burnout syndrome is the department of educational sciences. • As a sample group in the studies, academicians in doctoral theses, teachers selected from various branches in master theses and articles were examined. • Most of the studies used a sampling range of 0-500. • Most of the studies are master theses. • According to the findings, the most used measurement tool is the survey. • In the literature review, it was found that burnout syndrome was included in the international disease classification list by the World Health Organization (WHO) and was defined as a occupational phenomenon as of 2020.