Koklear implant uygulama sürecinin işitme kayıplı çocuk ailelerinin ve uzmanların bakış açısından incelenmesi
The analysis of the cochlear implant process based on the perspective of the parents of children with hearing loss and specialists
  1. Tez No: 646512
  2. Yazar: SEDA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırma koklear implant (Kİ) uygulama sürecinin işitme kayıplı çocuk ailelerinin ve uzmanların bakış açısından betimlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, amacı gereğince nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tek durum çalışması şeklinde desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Kİ adayı çocuğu olan dört ebeveyn, Kİ kullanıcısı çocuğu olan dört ebeveyn, beş KBB uzmanı, dört odyolog ve iki işitme engelliler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplamasında yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Elde edilen veriler tümevarım analizi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ailelerin çocuklarının işitme kaybı tanısını öğrenmelerinden itibaren süreç boyunca duygusal zorluklar yaşadıkları, çocuklarının işitme kaybına müdahale sürecine uyum sağlamada duygusal desteğe ve çeşitli bilgi-becerileri kazanmaya gereksinim duydukları ortaya çıkmıştır. Ailelerin çocuklarına Kİ uygulanması hakkında uzmanlardan ve Kİ kullanıcısı çocuğu olan ailelerden bilgi edindikleri, çocuklarının normal işiten akranlarına benzer dil gelişim düzeyine ulaşmasını istedikleri için Kİ uygulamasına karar verdikleri sonuçları elde edilmiştir. Ailelerin Kİ ameliyatı sonrasında çocuklarının dil becerilerinin hızlı gelişim göstermelerini bekledikleri ancak gelişimin bekledikleri şekilde gerçekleşmemesi nedeniyle Kİ sonrası ilk yılların aileler açısından kaygılı geçebildiği sonucuna da ulaşılmıştır. Ayrıca çocuklarda Kİ uygulama sürecinin ailelerin ve uzmanların iş birliği ile yürütüldüğü sonucu elde edilmiştir. Süreçte ailelerin bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde farklılıklar olabildiği ve bu farklılıkların çocukların işitme kaybına müdahale sürecinin niteliğini etkileyebildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed to describe the cochlear implant (CI) process based on the views of parents of the children with hearing loss and specialists. Based on the study objective, the research was conducted with the qualitative methodology and designed as a holistic single case study. The participants included four parents with CI candidate children, four parents with children with CIs, five otorhinolaryngology specialists, four audiologists, and two hearing-impaired teachers. Semi-structured interviews and a research diary were employed to collect the data. The collected data were analyzed with the inductive analysis. The findings indicated that parents experienced emotional difficulties during the process after they learned the hearing loss diagnosis, and their children required emotional support and acquisition of knowledge and various skills in the adaptation to the intervention process. It was concluded that the parents acquired information about CI implementation for their children from the specialist and other parents with children with CIs, and decided to implement the CI since they desired their children to reach the language development levels of their hearing peers. It was determined that the parents expected the language skills of their children to develop rapidly after the CI surgery; however, the parents may experience concerns during the initial years after the surgery since the development was not as expected. It was concluded in the present study that the CI implementation was conducted with the cooperation of the parents and the experts. It was revealed that differences may be experienced in informing and guiding parents in this process and these differences may affect the quality of the hearing loss intervention process in children.