Demografik değişkenlerin marka algısı ile ilişkisi: Havayolu yolcu taşımacılığı sektöründe bir araştırma
The relationship of demographic variables with brand perception: A research in the air passenger transport sector
- Tez No: 646525
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde işletmeler ürettikleri ürün ve hizmetlerini diğer ürün ve hizmetlerden ayırt etmek anlamında markalaştırarak pazara sunmaktadır. Rekabetin çok fazla olduğu bu ortamda işletmeler markalarının algılanma sürecini dikkatli bir şekilde takip etmeli ve yönetmelidir. Bu çalışmada tüketicilerin demografik özelliklerinin marka algısı ile ilişkisi havayolu işletmelerinde incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada marka ve algı kavramları ayrıntılı bir şekilde ele alınmış olup literatürü desteklemek amacı ile belirlenen örneklem gruba marka algısı algısı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı kapsamında analiz edilmiş ve tablolar şeklinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni, durum ve meslek değişkenleri ile marka algısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmezken, katılımcıların gelir düzeyi, çalıştıkları sektör ve tercih ettikleri havayolu firması ile marka algı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses use their products and services to market by branding them in terms of differentiating them from other products and services. In this competitive environment, businesses must carefully monitor and manage the perception of their brands. The study examined the relationship of consumer demographics to brand perception in airline businesses. For this purpose, the concept of brand and perception have been discussed in detail and the sample group identified with the purpose of supporting the literature has been implemented with a scale of perception of brand. The data obtained has been analyzed under the SPSS statistical program and interpreted as tables.The research found that while there was no meaningful relationship between gender, age, education, civil, situation and occupation variables and brand perception among participants, there was a meaningful difference between the level of income, the sector in which they worked and the levels of brand perception between their preferred airline company and their preferred airline company.