Finansal ödemeler sisteminde blok zincir uygulamaları: Turizm sektöründe akıllı kontratlar dizaynı
Blockchain applications in financial payments system: Smart contracts design in tourism sector
- Tez No: 646552
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kripto para kavramı ve altyapısı ile kripto para birimleri ele alınmaktadır. Kripto para kavramı ve kripto paraların kriptoloji bilimi ile ilişkisi irdelenmektedir. Pazar kapasitelerine göre sıralanan kripto para birimlerinden örnekler ele alınmaktadır. İkinci bölümde kripto para kavramının altında yatan teknoloji olan blokzincir teknolojisi ve uygulamalarından olan akıllı kontratlar incelenmektedir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin'in oluşmasında yer alan teknoloji blokzincir sistemi irdelenmekte ve blokzincir sistemi ile ilgili yapılan çalışmalar ve uygulama örnekleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise blokzincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan akıllı kontratların turizm sektöründe uygulaması irdelenmektedir.“Web of Science”ve“Scopus”veri tabanlarında 1997-2020 yılı ilk çeyreğini kapsayan süreçte yayınlanan çalışmalar,“blokzincir (blockchain), akıllı kontrat (smart contract), nesnelerin interneti (IOT-internet of things) ve turizm (tourism)”anahtar kelimeleri“Boolean İşleçleri”kullanılarak aratılmıştır. İlgili veri tabanlarında her bir anahtar kelimeyi içeren 34 adet çalışmaya MAXQDA 2018 Pro programı kullanılarak içerik analizi uygulanmış ve bulgular elde edilmiştir. Üçüncü bölümde ayrıca turizm sektöründe uygulaması irdelenen akıllı kontratların oluşturulmasında kullanılan blokzincir teknolojinin kriptolojik olarak şifreleme yöntemlerinden olan RSA şifreleme yöntemi ve eliptik eğri şifreleme yöntemi kontrat dosya boyutlarına göre karşılaştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde yer alan bir diğer çalışma ise turizm sektöründe akıllı kontrat oluşturulması amacıyla“Turizmde Akıllı Kontrat Yaratma-TSCC”olarak adlandırılan bir akıllı kontrat yazılımı ile birlikte“Akıllı Kontrat Veri Tabanı-SCDB”olarak adlandırılan bir veri deposunun oluşturulması için yazılacak akıllı kontrat önerisi sunulmaktadır. Blokzincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan akıllı kontrat dizaynının nesnelerin interneti kapsamında ele alınan bir IOT cihazı olan akıllı kapı uygulaması ile entegrasyonu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three parts. In the first part, crypto money concept and infrastructure and examples from various cryptocurrencies are discussed. The relation between crypto money concept and cryptology is examined and examples from various cryptocurrencies according to market capacities are examined. In the second part, blockchain technology which is the underlying technology of crypto money concept and smart contracts from its applications are examined. Blockchain technological system in the formation of Bitcoin which is the first cryptocurrency is examined and studies and application examples related to blockchain system are discussed. In the third section, the application of smart contracts created using blockchain technology in the tourism sector is examined. The studies published in the“Web of Science”and“Scopus”databases in the first quarter of 2020-1997 were searched using“blockchain, smart contract, internet of things and tourism”keywords together with“Boolean Operators”. Content analysis was applied to 34 studies containing each keyword in relevant databases using the MAXQDA 2018 Pro program and the findings were obtained. Another study discussed in the third section, the cryptologically encrypted methods of blockchain technology used in the creation of smart contracts, which are examined in the tourism sector, are compared with the RSA encryption method and the elliptic curve encryption method as contract file sizes. In the third part of the thesis, in order to create a smart contract in the tourism sector, a smart contract software called“Tourism Smart Contract Creation-TSCC”is presented together with a smart contract software to be written to create a data warehouse called“Smart Contract Database-SCDB”. It is recommended to integrate the smart contract design created using blockchain technology with the smart door application, an IOT device that is handled within the scope of the Internet of Things.