1989 Zorunlu Göçü'nün Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine etkileri
The effects of 1989 Forced Migration to the Turkey-Bulgaria relations
- Tez No: 646551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlık, Türkiye için hassas ve önemli bir konu olmuştur. Bu bağlamda Bulgaristan'ın azınlıklar konusundaki tutumu ve Türk azınlığın durumuyla alakalı olarak ikili ilişkiler değişken bir süreç izlemiştir. Tarih boyunca, Bulgaristan'dan Türkiye'ye doğru yaşanmış olan göç hareketleri de ikili ilişkiler için önem arz etmektedir. 1989 Zorunlu Göçü de bu kitlesel göçlerin sonuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her göç dalgasından sonra olduğu gibi 1989 sonrasında da ikili ilişkiler farklı bir seyir izlemiştir. Bu çalışmanın amacı, 1989 Zorunlu Göçü'nün Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine etkilerini analiz etmektir. Çalışmada nitel veri analizinden yararlanılmıştır. Kaynak olarak ise Türkçe ve İngilizce literatürde yer alan konuyla ilgili eserlere başvurulmuştur. Bu bağlamda çalışmanın analitik yapısı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin tarihsel arka planı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Soğuk Savaş sürecinde ikili ilişkiler ve göçlerin durumu hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise 1989 Zorunlu Göçü ve ikili ilişkilere etkisinden bahsedilmiştir. Bu doğrultuda yapılan çıkarımlarla çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish minority living in Bulgaria, it been sensitive and substantial issue for Turkey. In this context, concerning with Bulgaria's attitude towards minorities and situation of Turkish minority, bilateral relations has pursued variable process. Throughout history, movement of migration from Bulgaria to Turkey has also been important for bilateral relations. The 1989 Forced Migration confront as the last one of these mass migration. As well as after every wave of migration, bilateral relations has proceeded to different progress after the 1989 too. The main objective of this study is to analyze the impacts of the 1989 Forced Migration on the relations between Turkey and Bulgaria. Qualitative data analysis was used in the study. As a source, works related to the subject in Turkish and English literature were used. In this context, analytic structure of this study is comprise of three sections. In the first section, historical background of the relations between Turkey and Bulgaria was discussed. In the second section was informed about bilateral relations in the Cold War Era and the case of the migration. Finally, in the third section was mentioned the 1989 Forced Migration and the effects of this migration on the bilateral relations. The study was finalized in line with the inferences.