Arap dilinde edimbilim
The pragmatics in Arabic language
  1. Tez No: 646575
  2. Yazar: YUSUF AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dilsel ifadelerin oluşturulması ve yorumlanması sürecinde dilbilgisel ve anlambilimsel kuralların yeterli olmadığının bazı batılı dilbilimciler tarafından fark edilmesi, dilin kullanıcılar ile ilişkisini inceleyen edimbilimin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Edimbilim dilsel ifadeleri konuşmacının amacı, muhatabın durumu, bağlam, amaçlılık, sezdirim ve önvarsayım gibi dil dışı unsurlar ekseninde incelemektedir. Bu çalışma son yüzyılda batı dünyasında ortaya çıkan edimbilimsel yaklaşımın özellikleri, kavramları ve konularının klasik Arap dili nahiv ve belagat ilimlerindeki ele alınış boyutlarını incelemektedir. Çalışmada amaçlılık, konuşmacı, dinleyici, bağlam, gösterim, gönderim ve çıkarım, önvarsayım ve gereklilik, işbirliği ilkesi, sezdirim, söz eylem kuramı ve incelik kuramı gibi edimbilimsel kavram ve konular, nahiv ve belâgat ilimlerinin ilke, yöntem ve konularıyla karşılaştırılmış, konu teorik ve pratik açıdan değerlendirilmiştir. Neticede edimbilimin yaklaşım ve teorilerinin nahiv ve belagat geleneğinde yoğun biçimde kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The realization by some western linguists that grammatical and semantic rules are not sufficient in the process of forming and interpreting linguistic expressions has led to the emergence of pragmatics that examines the relationship of language with users. Pragmatics examines linguistic expressions in terms of non-linguistic elements such as the aim of the speaker, the situation of the interlocutor, context, purposefulness, impression and presupposition. This study examines the aspects of the pragmatical approach that emerged in the western world in the last century, the concepts and the aspects of the subjects in classical Arabic language nahiv and rhetoric sciences. In the study, pragmatic concepts and topics such as purposefulness, speaker, listener, context, deixis, reference and inference, presupposition and entailment, principle of cooperation, implicature, speech act theory and politeness theory are compared with the principles, methods and topics of nahiv and rhetorical sciences. It has been evaluated from a practical point of view. As a result, it has been seen that the approaches and theories of pragmatics are used extensively in the tradition of nahiv and eloquence.