Spor bilimleri öğrencilerinin öz yeterlik ve psikolojik sağlamlıklarının yaşam doyumları üzerine etkisi
The effect of sports science students 'self-efficacy and psychological health on life satisfaction
  1. Tez No: 646579
  2. Yazar: SİNEM TOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor bilimleri öğrencilerinin öz-yeterlik ve psikolojik sağlamlıklarının yaşam doyumları üzerine etkisini belirleyerek, farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 474 (366 erkek+108 kadın) spor bilimleri öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Diener ve diğerleri tarafından (1985) geliştirilen Köker (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”, Jerusalem ve Schwarzer (1995) tarafından geliştirilen Yeşilay, Schwarzer ve Jerusalem (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öz-yeterlik Ölçeği”, Smith ve diğerleri tarafından geliştirilen (2008) Doğan (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Normal dağılıma uygun olan verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans (ANOVA), pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; öğrencilerin yaşam doyumu puanlarının cinsiyet ve öğrenim görülen bölümlere göre farklılık gösterdiği (p.05). Yaşam doyumu puanları ile aile gelir ve spor yılı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilirken (p.05). Öz-yeterlik puanları ile yaş, aile gelir durumu ve spor yılı arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of sports science students' self-efficacy and psychological resilience on their life satisfaction and to examine it in terms of different variables. The study has been conducted using the relational screening model. The population of the research consists of Sakarya Applied Sciences University Faculty Sport Sciences students. The sample consists of 474 (366 male+108 female) sports science students selected from this population by convenience sampling method. Data of the study were collected using“Life Satisfaction Scale”developed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Köker (1991),“Self-efficacy Scale”developed by Jerusalem and Schwarzer (1995) and adapted to Turkish by Yeşilay, Schwarzer and Jerusalem (1997),“Brief Psychological Resilience Scale”developed by Smith et al. (2008) adapted into Turkish by Doğan (2015) and“Personal Information Form”Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and regression analysis were applied to the data suitable for normal distribution. When the research findings have been examined, it has been determined that the life satisfaction scores of the students differed according to the gender and the departments they studied (p .05). While a positive significant relationship has been found between life satisfaction scores and family income and sports year (p .05). No significant relationship has been found between self-efficacy scores and age, family income and sports year (p> .05).