2000-2018 yılları arasında genç işsizlik çerçevesinde kadınların payının değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of women proportion in the frame of youth unemployment in between 2000-2018: example of Turkey
  1. Tez No: 646578
  2. Yazar: ÖZLEM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM FİLİZ BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Genç işsizliği; kurumsal, yapısal, politik ve sosyo-kültürel faktörlere bağlı olarak tanım yelpazesi genişletilebilen bir kavramdır. Genç işsizliği için belirlenen yaş sınırı genel olarak 15-24 yaş aralığıdır. Sanayileşmiş ekonomilerde bu yaş bandının üst sınırı değişim gösterebilir. Alt sınır ise genellikle zorunlu eğitim süresinin sona erdiği yaştır. Genç işsizliğinin ekonomiye, topluma ve bireye yüklediği maliyetler görece fazladır. Konu cinsiyet bağlamında ele alındığında bu maliyetlerin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin daha da artığı görülmektedir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomiler için sorun teşkil eden genç kadın işsizliği ülkemizde de yüksek oranlarda seyretmekte ve çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada 2000-2018 yılları arasında Türkiye'de genç kadın işsizliği yaş gruplarına göre ayrıştırılmış ve nedenlerine dair değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment is a concept whose range of definitions can be expanded depending on institutional, structural, political and socio-cultural factors. The age limit for youth unemployment is generally the 15-24 age range. In industrialized economies, the upper limit of this age band may vary. The lower limit is usually the age at which the compulsory education period ends. The costs of youth unemployment to the economy, society and the individual are relatively high. When the issue is addressed in the context of sex, these costs and gender inequality are increasing further.Youth women's unemployment, which is a problem for both developed and developing economies, is at high rates in our country and causes various problems. In this study, Youth women's unemployment in Turkey between 2000 and 2018 was divided according to age groups and an assessment of its causes was made.