Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere katılım engelleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between university students 'disabilities to participate in recreational activities and healthy living style behaviors
- Tez No: 646580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AJLAN SAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma ile Trakya Üniversitesinde çeşitli akademik birimlerinde eğitim alan öğrencilerin yaş, cinsiyet, fakülte, sınıf gibi demografik özelliklerinin rekreasyon faaliyetlerine katılımına etki eden unsurlar ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkilerin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Öğrencilerin rekreatif faaliyetlere katılım engellerin belirlenmesi, sebeplerinin araştırılması ve çözüm yollarının önerilmesinin yanı sıra öğrencilerin hastalıklardan korunması ve sağlıklı olmalarını sağlayan sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ortaya çıkartılması planlanmaktadır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Trakya Üniversitesi fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okuyan 44269 öğrenci arasından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş 544 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Veri toplama formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik veriler soru formu, ikinci bölümde“Rekreasyon Faaliyetlerine Katılım Ölçeği”ve üçüncü bölümde“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”olarak belirlenmiştir. Normal dağılıma uygun değişkenler için parametrik testler (Bağımsız T Testi, Anova, Manova), uygun olmayan değişkenler için parametrik olmayan testler (Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi) uygulanmıştır. Gruplar arası farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını test edilmesi için Post Hoc testleri uygulanmıştır. Öğrencilerin büyük bir kısmını 21-25 yaş grubu öğrencilerden ( % 67,65), VKİ açısından normal kilolu (18,5-24.9 kg/m2) öğrencilerden (% 73.35) ve bölüm türü değişkeni açısında dört yıllık lisans eğitimi alan öğrencilerden (% 69,7) oluşmaktadır. Fizyolojik özellikler alt boyutunun en yüksek ortalama puana sahip olduğu (4,38 ± 0,58 puan), beslenme alt boyutunun en düşük ortalama puana sahip olduğu testpit edilmiştir (2,39 ± 1,1 puan). Araştırmanın sonuçlarına göre yaş grubu, cinsiyet ve fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulu değişkenlerinin öğrencilerin sosyodemografik ve ekonomik özelliklerini etkili bir şekilde yansıttığı ve üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi ve rekreasyon engelleri üzerinde önemli katkısının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to reveal the relationships between the factors that affect the participation of demographic features such as age, gender, faculty, and class of students who are trained in academic units in Trakya University to recreation activities and healthy lifestyle behaviors. It is planned to determine the barriers of students to participate in recreational activities, to investigate their causes and to suggest solutions, as well as to reveal healthy lifestyle behaviors that enable students to be protected and healthy. The research was carried out on 544 students who were selected by convenience sampling among 44269 students studying in the university faculties, schools and vocational schools in the 2018-2019 academic year. The data collection form consists of three parts. In the first part, demographic data questionnaire was determined as in the second part as“Participation in Recreational Activities Scale”and in the third part as“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II”. Parametric tests (Independent T Test, Anova, Manova) for variables suitable for normal distribution, nonparametric tests (Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test) were applied for unsuitable variables. Post Hoc tests were applied to test which group originated from the difference between groups. The majority of the students are students in the 21-25 age group (67.65%), normal weight (18.5-2418.5-24.9 kg / m2) students (73.35%) in terms of body mass index, and students who have a four-year undergraduate education in terms of department type variable (69.7%). It has been tested that the physiological characteristics subscale has the highest average score (4.38 ± 0.58 points) and the nutrition subscale has the lowest average score (2.39 ± 1.1 points). According to the results of the study, it has been determined that the variables of age group, gender and faculty / college / vocational college effectively reflect the socio-demographic and economic characteristics of students and have a significant contribution on university students' healthy lifestyle and recreation barriers.